Előszó
1. A természettan a testek tulajdonságaival és mozgásával foglalkozik. A testeknek vannak általános és különös tulajdonságaik. Az összes testek általános tulajdonságai ezek: a. férőség, az áthatatlanság, a likacsosság, az oszthatóság és a tétlenség; ezeken kivül még lényeges, különös tulajdonságok főleg ipari és technikai szempontból: a testek keménysége, merevsége, rugalmassága, szilárdsága és tapadása.
A testek általános tulajdonságai.
2. A férőség a testeknek az a tulajdonsága, hogy bizonyos tért töltenek be. A tér nagyságát, melyet a test betölt, a test köbtartalmának vagy férőségének nevezzük. A testek háromféle irányban terjednek ki: hosszúságban, szélességben és magasságban.
Vannak testek, melyeknek férősége csak egy vagy két irányban mérhető, minthogy egyéb irányú kiterjedésük oly csekély, hogy méretük nem jő tekintetbe, pl. fonálnak, vonalnak, szálnak csak hosszúságát, papiroslapnak, bádoglemeznek pedig hosszúságát és szélességét mérjük. Nyilvánvaló azonban, hogy e testeknél nem hiányzik az egy vagy a két irányban való kiterjedés, hanem ezek a nagyobb mérethez képest oly kicsinyek, hogy nem vesszük azokat figyelembe. Pl. a papiroslap magassága (vastagsága) vagy a selyemszál szélessége és magassága (vastagsága) oly csekély, hogy a papiroslapnál a hosszúság és szélesség mellett, a selyemfonalnál pedig a hosszúság mellett nem is jön figyelembe. Csupán egy vagy két irányban kiterjedő testek, tehát vonalak és sikok, a természetben nincsenek.
Vissza