Előszó
A Nemzeti Fenntartható Fejlődési Tanács tagjainak üzenete az olvasóhoz
Ön Magyarország történetének legelső, fenntarthatósági stratégiához fűzött előrehaladási jelentését tartja a kezében. Tanácsunk javaslatára az Országgyűlés tagjai döntöttek úgy, nagy többséggel 2013 tavaszán, hogy nemcsak egy megújított nemzeti fenntartható fejlődési keretstratégiát fogadnak el, hanem kétévente rendszeresen a keretstratégia céljai felé való előrehaladásról való számadást is elvárják.
A keretstratégia első két évének (2013-2014) teljesítményéről a szavak és a számok nyelvén részletes elemzést adunk közre e dokumentum további lapjain, s ugyan ez az elemzés önmagáért beszél, mégis szeretnénk kiemelni néhány tanulságot, továbbá szeretnénk felhívni a figyelmet, milyen globális és európai környezetben próbál a magyarság előrelépni a fenntarthatósági átmenetben.
A természeti erőforrások fenntartásában, az ökoszisztéma-szolgáltatások megőrzésében az egész világnak súlyos adósságai halmozódtak fel. A klímaváltozás fenyegető következményei lassan széles körben ismertekké válnak, de messze nem ez az egyetlen, a természet önző kifosztásából fakadó veszély. Továbbra is rémisztő gyorsasággal tűnnek el növény- és állatfajok a bolygónkról (az Európai Unió biodiverzitás stratégiája 7 céljából 6 esetében a helyzet stagnált vagy romlott), rohamosan irtjuk a Föld erdőit (évente két magyarországnyi nagyságú területen tűnnek el a fák). Nagy ütemben csökken a termőtalajok mennyisége (1960 óta megfeleződött a mezőgazdasági művelésre alkalmas terület nagysága) és termőképessége (24 millió tonna termőtalajt veszítünk el globálisan évente). A területhasználat változásából fakadóan csökken a vizet visszatartani, s így az aszályokat, árvizeket tompítani, megelőzni képes területek kiterjedtsége. Országaink vezetőinek ma már nem elegendő népükkel együtt aggódni, hatásos és hatékony intézkedésekre, cselekvésre van szükség! Magyarországnak is annak a felelősségnek megfelelően kell döntéseket hoznia, hogy az Európai Unió ökológiai sokféleségének jelentős hányada épp a Kárpát-medencében maradt meg egyelőre.
Ugyancsak riasztó jelenségeit láthatjuk a társadalmi fenntarthatatlanságnak. A világ egyes részein eluralkodó anarchia, a különböző válságok sújtotta övezetekben a társadalmi-politikai intézményrendszer kritikusan rossz állapota migránsok millióit indítja kétségbeesetten útra.
A fejlett, nagy jövedelmű országokban a népesség fenntartásához messze nem elegendő számú gyermek születik, a szociális ellátórendszerek krízishelyzeteit vetítve előre. A természeti erőforrások felhasználásának pontos érzékelését közben ellehetetleníti, hogy a gazdag országok nagymértékű importjának környezeti lábnyoma a fejlődő országokra terhelődik.
Magyarországon továbbra is súlyos problémák feszítik az oktatási rendszert, s messze nem kielégítő a társadalmi befogadás mértéke.
A baj súlyosságát jól jelzi, hogy ebben az évben szinte egyszerre fogadtak el az ENSZ-ben fenntartható fejlődési célokat, s adott közre enciklikát a Katolikus Egyház pápája a teremtett világ védelmében.
NFFS Előrehaladási Jelentés
Vissza