Előszó
Előszó
Ha a művészeteknek létezhet völgye Magyarországon, akkor hegyének is kell lennie. Rákoshegy pedig teljes joggal tarthat igényt erre a címre, hiszen hosszabb-rövidebb ideig élt és alkotott...
Tovább
Előszó
Előszó
Ha a művészeteknek létezhet völgye Magyarországon, akkor hegyének is kell lennie. Rákoshegy pedig teljes joggal tarthat igényt erre a címre, hiszen hosszabb-rövidebb ideig élt és alkotott itt többek között Kodolányi János, Czimra Gyula, Erdős Renée, Laborcz Ferenc, Kacsóh Pongrác, Vecsey Ferenc. E „hegy" csúcsán azonban kétségkívül Bartók Béla helyezkedik el. Igaz, e könyv címe Bartók Béla Rákoskeresztúron, mert nekünk ragaszkodni kell a történelmi hűséghez: abban az időben a település még Keresztúrhoz tartozott, Bartók is erről a címről keltezte a leveleit.
Bartók Béla 125 éve, 1881. március 25-én született Nagyszentmiklóson. A Zeneakadémián szerzett oklevelet 1903-ban zongora és zeneszerzés szakon. Zeneszerzői indulásakor még Richárd Strauss, Debussy, a verbunkoszene és a 19. századi magyar nemzeti romantika hatott rá. 1904-ben azonban megismerkedett a parasztzenével, s a következő évtől Kodály Zoltánnal együtt elkezdte a magyar népdalkincs gyűjtését. A modern technika ekkorra biztosította annak a lehetőségét, hogy a hanganyagot is megőrizzék: fonográffelvételeket készítettek, majd a rögzített dalokat kottalapokra jegyezték a helyszín és az előadó megjelölésével. Bartók hamarosan rájött azonban arra, hogy a magyar népdalok tudományos feldolgozásához elengedhetetlenül szükséges a szomszédos nemzetek, illetőleg az akkori Magyarországon élő nemzetiségek dalainak a gyűjtése is. Nagyon jelentősek román, szlovák kutatásai, de gyűjtött Észak-Afrikában és Törökországban is.
Bartók 1907 és 1934 között a Zeneakadémia zongoratanára volt. A népzene zeneszerzői gondolkozását is megváltoztatta. 1910-ben Kodály Zoltánnal közösen tartotta első szerzői estjét, ahol mindkettőjüknek elhangzott az 1. vonósnégyese. A kedvezőtlen kritika és A kékszakállú herceg vára című operájának elutasítása után visszavonult a zenei közélettől, majdnem egy évtizedre a koncertezést is abbahagyta.
Bartók Béla 1909-ben vette feleségül Ziegler Mártát, 1910-ben született első fia, ifj. Bartók Béla. 1911-ben költöztek ki a Budapest melletti Rákoskeresztúrra, ahol a zeneszerző 1906-ban már hónapokat töltött vendégségben Vecsey Ferenc hegedűművész családjának körében. A Vecsey-villa szomszédságában, a Jókai u. 3. (ma 5.) szám alatt béreltek egy kis lakást, majd 1912-ben átköltöztek a nagyobb, Teréz u. 28. (ma
3
Vissza