Előszó
A Magyar Állami Földtani Intézet Évi Jelentése 69. kötetében adunk számot az Intézet szakembereinek kutatási eredményeiről. Korábbi évek mulasztásait pótolva, sietve adtuk közre az 1955-56, 1957-58, majd az 1959 és jelenleg az 1960. évben közlésre érett munkákat. Közben az Évi Jelentés szerkezeti újjáformálásának gondolata is megérett. A tervet előrebocsátjuk; vigye hírül a születőben levő új elgondolását:
A jövőben kiadásra kerülő Évi Jelentésekben képet kívánunk adni az Intézet életének alakulásáról; az elért eredményekről, a munkatársakról, a benyújtott munkákról, az elért fejlődésről és a célkitűzésekről. A tervbe vett kutatási program teljesítéséről az osztályvezetők adnak áttekintést és a kutatókkal együtt tájékoztatást nyújtanak az elért eredményekről. Külön fejezetben kívánunk foglalkozni a módszertani kérdésekkel és előírásokkal. Tájékoztatást adunk a hazai földtani kutatás kiemelkedő földtani eredményeiről és a földtani alapfúrások vizsgálati adatairól is.
Ezek előrebocsátása után röviden összefoglaljuk a Földtani Intézet 1960. évi működését.
Ez évben a Mecsek, az É-i Bakony, a Dorogi-medence, a Mátra és a Tokaji-hegység részletes földtani vizsgálata és részletes földtani térképsorozatuk megszerkesztése; Bács és Heves megyék területén a sekélyfuratú kutakból való öntözési lehetőségek vizsgálata; az ország áttekintő földtani térképsorozatának szerkesztése; a központi földtani adattári, könyvtári és múzeumi szolgálat ellátása és ezen létesítmények továbbfejlesztése, ezenkívül néhány iparági megbízásból végzett feladat és vízföldtani szakvéleményező szolgálat ellátása képezte az Intézet feladatát.
Az Intézetre háruló feladatokat 36 kutatómunkát végző geológussal, 36 anyagvizsgáló specialistával, 11 dokumentációt végző dolgozóval, összesen 36 tudományos segéderővel, 39 kisegítő munkát végző dolgozóval, 22 adminisztratív beosztottal és a gondnokság 29 dolgozójával oldottuk meg.
Az Intézet fő feladatát képező földtani térképezés részletessége a Mecsek, Bakony és Mátra-hegység területén, valamint a Dorogi-medencében 1 : 10 000-es, a Tokaji-hegységben 1 : 25 000-es. Az országos áttekintő térképek 1:100 000-es és 1:200 000-es részletességgel készülnek; a hegyvidéken fedett és fedetlen, a síkvidéken negyedkori- és talajvíz-térkép-változatban. A közeljövőben az Intézet - hosszú szünet után - ismét megkezdi a földtani térképek hálózatos rendszerben szerkesztett, rendszeres közreadását.
Vissza