Előszó
Szerte a világon több tízezer különböző méretű függőleges és vízszintes barlangrendszerről, felszín alatti vízfolyásról tudunk, bejárásuk, nyilvántartásuk és feltérképezésük már évszázadok óta...
Tovább
Előszó
Szerte a világon több tízezer különböző méretű függőleges és vízszintes barlangrendszerről, felszín alatti vízfolyásról tudunk, bejárásuk, nyilvántartásuk és feltérképezésük már évszázadok óta folyik. Minden barlangkutató hatalmas aknák meghódításáról álmodik, ám egy őskori lelet vagy egy kisebb üregben megbúvó különleges képződmény felfedezése éppolyan csodás élményt nyújt, mint új szakaszok feltárása. A mesebeli szépségekkel kecsegtető járatok annyira megbabonázzák az embert, hogy a barlangkutatók a továbbjutás reményében képesek órákat, napokat, sőt éveket áldozni egy szűkület kibontására. Könyvünk azokat a barlangokat mutatja be, amelyek nagyban hozzájárultak a szpeleológia fejlődéséhez és a föld alatti világ megismeréséhez, illetve jelentős természeti értékeket képviselnek. A nagyközönség számára egyáltalán nem, vagy kevéssé ismert ritka képződményeket többnyire előnyben részesítettük a lascaux-ihoz hasonló híres ősemberbarlangokkal szemben.
Vissza
Fülszöveg
Történelem előtti időkről árulkodó világot, ritka képződményeket, különös barlangi faunát ismerhet meg, aki akár csak képzeletben utazásra indul a föld mélyére. Könyvünk - izgalmas kirándulást téve az időben is - nyomon követi a barlangkutatás fejlődését, s feltárja az üregek, kürtők és cseppkövek keletkezésének titkait. Mindeközben bejárhatjuk a Föld különböző tájain található, szépségükről, egyediségükről, vagy éppen kiterjedésükről híressé vált járatrendszereket és aknákat. Jean-Jacques Rousseau a 18. században még úgy vélte, hogy a barlangok kialakulása csak egy, még a földrengéseknél és vulkánkitöréseknél is hatalmasabb erejű robbanással magyarázható. Azóta az ember által feltárt föld alatti birodalom többszörösére nőtt, és egyidejűleg számos tudományos felfedezés született. A föld alatti világok birtokba vétele olyan elhivatott barlangkutatók érdeme, mint Édouard-Alfred Martel, Norbert Casteret, Adolf Scmidl - és nem utolsó sorban a szerző, Michel Siffre, akit szerte a világon...
Tovább
Fülszöveg
Történelem előtti időkről árulkodó világot, ritka képződményeket, különös barlangi faunát ismerhet meg, aki akár csak képzeletben utazásra indul a föld mélyére. Könyvünk - izgalmas kirándulást téve az időben is - nyomon követi a barlangkutatás fejlődését, s feltárja az üregek, kürtők és cseppkövek keletkezésének titkait. Mindeközben bejárhatjuk a Föld különböző tájain található, szépségükről, egyediségükről, vagy éppen kiterjedésükről híressé vált járatrendszereket és aknákat. Jean-Jacques Rousseau a 18. században még úgy vélte, hogy a barlangok kialakulása csak egy, még a földrengéseknél és vulkánkitöréseknél is hatalmasabb erejű robbanással magyarázható. Azóta az ember által feltárt föld alatti birodalom többszörösére nőtt, és egyidejűleg számos tudományos felfedezés született. A föld alatti világok birtokba vétele olyan elhivatott barlangkutatók érdeme, mint Édouard-Alfred Martel, Norbert Casteret, Adolf Scmidl - és nem utolsó sorban a szerző, Michel Siffre, akit szerte a világon az első "időn kívüli emberként" tartanak számon.
A napfény nélküli világ mindig lenyűgözte az embert. Amikor Nointel márki 1673-ban felfedezte az Antíparosz-sziget barlangját, a cseppkövekkel díszített barlangi termet érezte legméltóbbnak a karácsonyi éjféli mise megtartására. Azonban nem csupán a pompás képződmények bűvölték el. A barlangok vonzanak minket, mert meghódításuk kihívást jelent, mert olykor félünk tőlük, mert felbecsülhetetlen tudományos és kulturális értéket rejtenek, és talán - mert közelebb állnak hozzánk, mint gondolnánk. Szerepelnek mítoszainkban, Platón híres hasonlatát alapozta rájuk, menedéket nyújtanak, forrásaikból ivóvizet nyerhetünk, felkereshetjük őket gyógyulást remélve vagy kikapcsolódásra vágyva.
A Barlangok ebbe az ezer arcú világba kalauzol el bennünket. Az izgalmas történeti kitekintést Michel Siffre személyes "időn kívüli" tapasztalatai hozzák még közelebb az olvasóhoz, érdekes adatokkal, mindenki számára érthetően összegezzük a barlangokról eddig megszerzett tudományos ismereteket, és számba vesszük a népes barlangi faunát. A napjainkig feltárt több tízezer barlangrendszer közöl válogatva ellátogatunk Európa, Amerika, Afrika, Ázsia föld alatti "tájaira".
A szerző, korunk egyik legelismertebb barlangkutatója megosztja velünk azt a lelkesedést, amivel csak igazi barlangász fordul a barlangok felé.
Vissza