Előszó
A MADOS fennállásának első három esztendejében több mesterverseny került megrendezésre, mint a megelőző másfél évtizedben. Ennek megfelelően a magyar sakkozás rohamosan fejlődik s ma már ott tartunk, hogy bajnoki versenyeink színvonala vetekedik az 1935. és 1936. évek nemzeti mester versenyeivel, pedig akkor a mezőnyt külföldi nagyságok részvétele különösen félelmetessé tette.
A magyar mestergárda játékerejének beszédes bizonysága az 1947. év tavaszán az osztrák válogatott ellen Bécsben, majd közvetlenül a magyar bajnoki verseny előtt Budapesten elért fölényes csapatgyőzelem. De még megcáfolhatatlanabbul tanúsítja ezt a bajnoki versenyünket követő hónapban a Balkán-olympián kivívott első helyezésünk.
Nagy nemzetközi egyéni versenyen az utolsó három évben csak Szabó László szerepelt a magyar mesterek közül. Eredményei szintén kedvező összehasonlításra vezetnek a hazai és nemzetközi versenyek színvonala között. Ugyancsak ezt a megállapításunkat húzza alá dr. Balogh János, Flórián Tibor és Gereben Ernő egy-egy külföldi jó eredménye.
Néhány évvel ezelőtt még általános volt a panasz, hogy egy-két kivételtől eltekintve, a magyar mesterek járatlanok a megnyitáselméletben. Viszont ma: már, ha mostani bajnoki versenyünk játszmáit vizsgáljuk, nem csupán az ismeri: megnyitások tanulmányozásának bőséges nyomait fedezhetjük fel, de még egy sereg elméleti újítással is találkozunk. Mindmegannyi jó jel a további fejlődésre.
Hogy ennek ellenére sem közöljük a verseny valamennyi játszmáját, annak anyagi okai vannak. Szófiában jártunkkor irigykedve hallottuk, hogy a hazánknál kisebb népességű Bulgáriában egy-egy sakkönyv ötezres példányszámban jelenik meg s el is fogy rövidesen. Nálunk viszont jó, ha az egyezret megközelíti az eladható példányok száma. Nyilvánvaló, hogy ilyen körülmények közt különösen törekednünk kell az oldalszám leszorítására, ez pedig a közlendő játszmák mennyiségének kényszercsökkentésére vezet.
Nem adjuk fel azonban a reményt, hogy hamarosan nálunk is megváltozik a tömegek közömbössége. A népi sakkbajnokság nagy sikere azt ígéri, hogy a magyar szabadságharc centenáriuma nemcsak hazai nemzetközi nagy sakkversennyel, de a jobbnál-jobb műveket produkáló magyar sakkirodalom olvasóközönségének ugrásszerű emelésével is megágyazza a magyar sakkozás újabb, mérföldes fejlődését.
Vissza