1.063.261

kiadvánnyal nyújtjuk Magyarország legnagyobb antikvár könyv-kínálatát

A kosaram
0
MÉG
5000 Ft
a(z) 5000Ft-os
szállítási
értékhatárig

A magyar művelődés Kikindán

Az "EGYSÉG" Művelődési egyesület 50 éves fennállása alkalmából

Szerző
Lektor
Kikinda
Kiadó: Egység Művelődési Egyesület
Kiadás helye: Kikinda
Kiadás éve:
Kötés típusa: Ragasztott papírkötés
Oldalszám: 169 oldal
Sorozatcím:
Kötetszám:
Nyelv: Magyar  
Méret: 19 cm x 15 cm
ISBN:
Megjegyzés: Megjelent 1000 példányban. Fekete-fehér fotókkal illusztrált.
Értesítőt kérek a kiadóról

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Előszó

A kikindai „Egység" művelődési egyesület ötven éves fennállása adta azt az ötletet, hogy, a meglevő lehetőségek között, szóljunk néhány szót a kikindai magyar művelődési élet előzményeiről. Ne... Tovább

Előszó

A kikindai „Egység" művelődési egyesület ötven éves fennállása adta azt az ötletet, hogy, a meglevő lehetőségek között, szóljunk néhány szót a kikindai magyar művelődési élet előzményeiről. Ne értsük félre a kezdeményezést, nem holmiféle „gyökér" keresésről van szó, hisz erre nincs semmilyen szükség. Történelmi tény a magyarság ittléte legalább pár évszázaddal visszamenőleg. Itt elsősorban a polgári kultúra kialakulásáról lesz szó. Természetesen e kultúra megjelenése egybefonódik a polgári társadalom megjelenésével, ez pedig az XIX. század második fele, vagyis az 1848-as európai forradalom utáni időszak. A malomipar, a tégla és cserép ipari gyártása, nagy mezőgazdasági birtokok létesítése, gimnázium és más szakiskolák teremtették meg a kikindai polgárságot. A nagygazdák, gyártulajdonosok, kisiparosok, kereskedők, középiskolai tanárok a társadalomban elfoglalt helyük alapján egy bizonyos fokú műveltségi igénnyel is rendelkeztek. Mint ahogy ez általában minden kialakulófélben lévő társadalomra vonatkozik, az igény, kezdetben, nem volt valami magas fokú.
Mivel a Kikindáról írt és eddig megjelent írásokban, könyvekben, monográfiákban nem találtam egy összefogó ismertetést a Kikindán élő magyarok művelődési életéről megkísérlem, hogy a rendelkezésemre álló idő és anyagok alapján ezt röviden bemutassam. A kísérlet nem kis akadályokba ütközött (itt elsősorban a fellelhető forrásokra gondolok). Levéltári kutatások évekre elhúzódnának a könnyebben hozzáférhető anyag (sajtó) pedig eléggé foghíjas. így az 1918-ig terjedő időszakot elsősorban a „Felső Torontál", „Kikindai közlöny", „Közérdek", „Bánát" című hetilapokból vett cikkekből, írásokból kísérlem bemutatni. Ez a tény késztetett arra is, hogy egy rövid fejezetben szóljak e lapok életéről is néhány szót.
Kezdem tehát azzal, hogy a kikindai magyar művelődési élet tulajdonképpen nem 1945-ben kezdődött. Vissza

Barát András

Barát András műveinek az Antikvarium.hu-n kapható vagy előjegyezhető listáját itt tekintheti meg: Barát András könyvek, művek
Megvásárolható példányok

Nincs megvásárolható példány
A könyv összes megrendelhető példánya elfogyott. Ha kívánja, előjegyezheti a könyvet, és amint a könyv egy újabb példánya elérhető lesz, értesítjük.

Előjegyzem