Előszó
Baranya, Somogy, Tolna és Zala megyék regionális tudományos tanácskozását Siófokon - 1977. szeptember 14-15-én - a MTA Pécsi Bizottsága, a Magyar Történelmi Társulat dél-dunántúli csoportja, Somogy megye Tanácsa, Siófok Város Tanácsa, Somogy megye Levéltára, a kaposvári Mezőgazdasági Főiskola és a siófoki Dél-balatoni Kulturális Központ rendezte.
A tanácskozások alcíméül az alábbiakat már hagyományszerűen tüntettük fel: „Kutatások a gazdasági, a társadalmi és a kulturális élet szolgálatában". A konferencia programját a PAB 8. szakosztálya és négy megye tudományos intézményei állították össze.
A konferencia négy szekcióban (agrártörténet, idegenforgalom, művelődéstörténet, régészet-néprajz) végezte a munkáját. Plenáris ülésen hallgatta és vitatta meg a szekcióvezetők összegező jelentéseit.
Az előadásoknak több mint a fele a Balatonnal foglalkozott. A szekciók fő referátumainak és korreferátumainak a mondanivalóit a Balaton jelenére és jövendőjére irányították a kutatók, tudva és érezve azt, hogy mennyire fokozódik napjainkban a tudományos érdeklődés, és a közfigyelem egyik legnagyobb nemzeti kincsünk: a Balaton iránt.
Az egyes szekciók szerint elkülönülő tudományágak között kerestük a komplexitás és az interdiszciplinaritás harmóniáját, ami nem volt minden esetben maradék nélkül megvalósítható. Mégis az egyes szekciókból a másikakba áthallható ismétléseket és átfedéseket, itt-ott ellentétes álláspontokat is vállalva, tesszük most közzé a konferencia tanácskozásának anyagát, mintegy annak „jegyzőkönyvét".
A szerkesztők látják a kötetben az egyes cikkek közötti terjedelmi eltéréseket is, amelyek nemcsak a referátumok és a korreferátumok terjedelmi korlátozásának voltak a következményei, hanem annak is, hogy néhány kutató - a tanácskozás után - kérte mondanivalóinak részbeni átfogalmazására és kiegészítésére, főképp táblázatokkal való kibővítésére a lehetőséget.
Amikor a zalai és a tolnai regionális tanácskozások után Somogy megye is közzéteszi e tanácskozások anyagát - a Studium historicum Simighiense sorozat első köteteként - azzal a céllal teszi azt, hogy további kutatásokra ösztönözze a régióban dolgozó szakembereket, s serkentse a táj felelős politikai, gazdasági, társadalmi és kulturális vezetőit az elhangzottak gyakorlati hasznosítására, a tudományos és a gyakorlati élet eredményes együttmunkálkodására. Mindezek után remélik kiadók és szerkesztők, hogy a kötet ezúttal is eljut mindazoknak a kezébe, akik az elmondottakat hasznosíthatják a régió jövendője számára.
Vissza