Előszó
A szülőföld ereje különös. Akár tudomásul vesszük, akár nem. Akár egy életen át ki se mozdulunk a szülői házból, akár a gyermekkor elmúltával soha vissza se nézünk többé. A táj, a benne élő...
Tovább
Előszó
A szülőföld ereje különös. Akár tudomásul vesszük, akár nem. Akár egy életen át ki se mozdulunk a szülői házból, akár a gyermekkor elmúltával soha vissza se nézünk többé. A táj, a benne élő emberek, a kövek érdessége, a házfalak magassága embert, jellemet formál, és meghatározza viszonyunkat - akár egy életre - más tájakhoz, más kultúrák, más vidékek embereihez.
Nem mindegy tehát, hogy milyennek látjuk a szülőföldet és mit tudunk róla. Melyik arcát ismerjük, és mennyit értünk meg a benne egykor élt ősök törekvéseiből, küzdelmeiből.
Könyvünk a sokarcúságot szeretné érzékeltetni. Azt, amelyikkel egyszer kelet, másszor nyugat felé fordultak az ősök. Egyszer innen, másszor onnan érte őket kellemes vagy igen kedvezőtlen hatás. Azt, amelyik a különböző korok és különböző tájak embereinek életét oly sokfélére formálta. Amelyikkel elődeink a jobb élet, de sokszor akár csak a puszta fennmaradás érdekében életstratégiájukat megválasztották.
A tájak, a benne élő emberek és a kultúrák sokszínűségét kívánja tükrözni ez a könyv. Kicsinyben, mint cseppben a tengert. Már csak azért is, mert lehetőségeink korlátozottak. A kötet terjedelme véges, de véges a tudás is, amely eddig a szak- és közkönyvtárak polcain a Csallóköztől Bodrogközig terjedő tájak ismeretéről eddig fölhalmozódott. Ráadásul egyenetlen ez a tudás. Némelyik vidéket jobban, a másikat kevésbé ismerjük. Ezt az egyenetlenséget nem lehetett kikerülni a könyv szerkesztése során sem. De bízunk az utódokban, akik számára ez a könyv elsősorban készült. Hátha - akár e kötet kapcsán is - kedvet kapnak, s tovább járják szülőföldjük, a szűkebb vagy tágabb régió tájait, tovább búvárkodnak a múltban. S egykor talán folytatják e jelen munkát is.
A szerkesztőség
Vissza