Előszó
A Közép-dunántúli Régió természeti adottságai, történelmi múltja, az itt élők természetszeretete, tenni akarása és szorgalma hosszú ideje kiemelt szerepet jelent e térségnek, fejlődését biztosítja. A Bakony és a Vértes ma is szinte háborítatlan, összefüggő erdőrengetegei, a folyók, a Velencei tó és a Mezőföld ősidők óta biztosították az emberek számára a megélhetést. A honfoglaláskor Árpád nemzetsége telepedett itt le, később egészen a török korig királyi birtokok, és vadászterületek voltak nagy részén. Korabeli leírásokból tudjuk, hogy - Székesfehérvár közelsége miatt is - Szent István, IV. László, Nagy Lajos, Zsigmond, Albert, II. Ulászló, Mátyás király többször tartózkodott és vadászott a területen, a királyi várakban fontos diplomáciai tárgyalások, egyéb események is zajlottak.
Különös varázst, romantikát, sajátos hangulatot ad a vidéknek és az itt barangolónak az is. hogy a későbbi korokban különböző szegénylegények, betyárok is tanyáztak az erdőrengetegekben, kiknek emlékeit jó néhány barlang és a néphagyomány őrzi.
A nagyuradalmi rendszerben a területek gazdái is megbecsülték az erdőket, javait kíméletesen hasznosították, területét növelték. A társadalom és a ma élő erdészek kötelessége e hatalmas vagyon védelme, gyarapítása, az utókor számára való megőrzése.
A Közép-dunántúli Régióba tartozó 6 Erdőgazdasági Zrt. összesen 270 000 ha állami erdőt kezel. Magas szakmai felkészültséget igénylő tevékenységük, felelősséggel végzett gazdálkodásuk, hosszú távon, tartamosan biztosítja:
• Az erdei életközösség védelmét, sokszínűségét,
• Az erdő többcélú funkcióinak érvényesülését,
• A megfelelő időben történő beavatkozásokkal az erdő fejlődését, javainak legjobb hasznosítását,
• A műszaki feltételek megteremtésével, az erdészeti erdei iskolák működtetésével, az ismeretterjesztést, a helyes környezeti tudat kialakítását, formálását.
A magyar erdészeti-vadászati oktatás, tervezési és gazdálkodási gyakorlat világszerte elismert: Mária Terézia óta szigorú elvek szerint működik, törvény szabályozza!
Vissza