Előszó
Ez a jegyzet a Miskolci Egyetem hallgatói számára készült abból a célból, hogy támogassa a pénzintézetekkel kapcsolatos oktatást. A jegyzet a banki jogosítvánnyal rendelkező pénzintézetekről szól, és elsősorban a magvar kereskedelmi bankok működésére koncentrál. Ennek több oka is van.
A kilencvenes években igencsak elszaporodtak a pénzintézetek Magyarországon. Még 1989-ben mindössze 26 bank működött, addig 1995 év végén már 42-en voltak. A 42 bank túlnyomó többsége (34) kereskedelmi bank, e mellett 7 szakosított pénzintézet és 1 befektetési bank működött.
A kereskedelmi bankok dominanciája még nagyobb, ha a tevékenységük volumene, illetve a tőkeerejük alapján hasonlítjuk össze őket. A kereskedelmi bankok - néhány kivételtől eltekintve (például biztosítás) - minden pénzügyi szolgáltatással foglalkozhatnak. Azaz a kereskedelmi bankok tevékenységének tárgyalása során érinthetjük a többi pénzintézet által végzett szolgáltatásokat is.
Természetesen ez nem jelenti azt, hogy a jegyzet egyáltalán nem beszél az egyéb pénzintézetekről. Akkor említjük őket, ha valamilyen mértékben tevékenységük, tevékenységükre vonatkozó szabályok eltérnek a tipikus kereskedelmi banktól. A 2. fejezet jogi szabályozásra vonatkozó része részletesen kitér az eltérésekre. A banki jogosítvánnyal nem rendelkező pénzintézetek (takarékszövetkezetek, hitelszövetkezetek) és pénzügyi szolgáltatással foglalkozó egyéb cégek tevékenysége nem tárgya a jegyzetnek.
A jegyzet három részből épül fel. Az első rész a pénzintézetek világába vezet be bennünket. Két fejezetet tartalmaz. Az első fejezet a bank fogalmát járja körül, és tartalmaz egy pénz- és banktörténeti részt. Ez azok számára készült, akik komolyabb pénzügyi előképzettség nélkül veszik kezükbe a jegyzetet. A nappali tagozatos hallgatók ezt az áttekintést átugorhatják. A második fejezet a magyar bankrendszer felépítésével és jogi előírásaival foglalkozik. A szabályok közül természetesen csak a leglényegesebbeket emeltem ki. Így elsősorban a pénzintézeti törvényben és az ahhoz kapcsolódó rendeletekben megfogalmazott szabályokat ismertettem. A bankok életére természetesen más törvények is nagy hatással vannak (társasági törvény, csődtörvény, kötelmi jog a Polgári Törvénykönyvben stb.), ezek azonban más tudományág keretébe tartoznak.
A második rész a kereskedelmi bankok által végzett tevékenységeket tekinti át a szakirodalomban leggyakrabban használt csoportosításban. A tevékenységek ismertetése mellett igyekeztem bizonyos értékelési, számolási eljárásokat is bemutatni. Ez az a terület, amit az ügyfél lát a bankból.
A bank kockázatos üzem. A banki kockázatok kezelésével, a bank háttérmunkájával foglalkozik a harmadik rész. A bankot fenyegető veszélyek kivédésére szolgáló technikákat írtam le.
Vissza