Előszó
Ha önmagában hangzik el a forrás szó, az emberek döntő többsége mindenekelőtt erdei kirándulásaira, a természetből eredő, tiszta hegyi vizek eredetére gondol. Ennek kapcsán rögtön a forrásból...
Tovább
Előszó
Ha önmagában hangzik el a forrás szó, az emberek döntő többsége mindenekelőtt erdei kirándulásaira, a természetből eredő, tiszta hegyi vizek eredetére gondol. Ennek kapcsán rögtön a forrásból képződő csermelyre, majd a patakra stb. gondolunk - ugyanúgy, mint egy adott, tehát már működő pénzforrás említése esetén az általa teremtett fogyasztási és megtakarítási lehetőségekre -, s elgondolkodunk, ha gyermekünk arra kérdez rá, hogy miből is lesz a forrás. A folyóvizek eredetéhez hasonlóan beszélünk a vállalkozások, így a bankok tevékenységének a forrásairól is, s a továbbiakban ezek eredetét tekintenénk át. A következő, II. A bank eszközei című füzetben pedig részletesen tárgyaljuk, hogy mivé is válnak ezek a források a bank tevékenységének eredményeképpen.
Ahhoz, hogy egy termelővállalat termelni tudjon, olyan alapanyagokat kell beszereznie, amelyek a szakszerű feldolgozást követően - és megfelelő áron - eladható árukká válnak. Ilyen alapanyag lehet többek között a ruhánál a szövet vagy a fagylaltnál a tej. Ha egy ügyfél hiteligényével felkeres egy bankot, akkor ezt az igényt a bank csak úgy tudja kielégíteni, ha ehhez megfelelő alapanyag áll a rendelkezésére. Habár az alapanyag eltér a termelővállalatétól abból a szempontból, hogy azt a bank nem fizikai értelemben alakítja át eladható áruvá, semmi nem változtat azon a tényen, hogy az alapanyagot neki is be kell szereznie, meg kell vásárolnia, hasonlóan a ruhagyár által felhasznált szövethez vagy a fagylaltgyár által felhasznált tejhez. A bank által felhasznált „alapanyag" a pénz, melyet a bank többféle forrásból szerez be. Ebben a füzetben azt kíséreljük meg tisztázni, hogy milyen forrásokból gyűjti össze a bank a „pénzét" ezek a forráselemek milyen sajátosságokkal rendelkeznek és mennyibe kerülnek a banknak. Ennek megfelelően a füzet öt nagy blokkból áll:
1. A saját tőke és más biztonsági elemek
2. Alapvető betétek
3. A bankrendszertől kölcsönzött források
4. A bank forrásköltségei
5. Egyéb kötelezettségek, mérlegen kívüli tételek
Vissza