Előszó
Fél évszázada a bankszektor talán a gazdaság egyik legszigorúbban szabályozott ágazata volt. A fejlett világ bankárainak valószínűleg ritkán voltak álmatlan éjszakáik, keveset fájt a fejül megkötött üzleteik miatt. Kiszámítható gazdasági környezetben, valós verseny nélkül munkájuk egyszerű és kényelmes volt. Ezt a szinte idilli állapotot gyakran emlegetik úgy, mint a bankói 3-6-3-as" időszaka (végy kölcsön 3%-on, hitelezd ki 6%-on és légy délután 3 órakor a golf pályán).
Ez a kényelmes állapot az 1970-es évek közepéig tartott. Ettől kezdve a bankok újabb é újabb kihívásokkal szembesültek: egyre több a versenytárs, egyre kíméletlenebb a verseny, egyre változékonyabbak a kamatlábak és árfolyamok, egyre több a bizonytalanság a gazdasági környezetben, egyre gyorsabban kell megkötni az üzletet stb. Nem véletlen tehát, hogy néhány éve a bankszakmában a kockázat, kockázatvállalás, kockázatkezelés lettek a leggyakrabban használt fogalmak.
A hazai kétszintű bankrendszer legújabb kori története 1987-ben kezdődött el. Akkor jöttek létre a magyar kereskedelmi bankok, amikor a fejlett világ bankjai is újabb és újabb kihívásokká szembesültek. A hazai bankrendszer életéből kimaradt a „nyugodt gyermekkor": röviddel a megszületését követően megtörtént a gazdasági-társadalmi rendszerváltás, az üzleti banki tapasztalatok hiánya miatt a tanulópénzt a bankkonszolidáció formájában kellett megfizetni, néhány év alatt lezajlott a bankok privatizációja, megszülettek (és sokszor módosultak) a bankok működését szabályozó törvények, és végül jöttek az EU-direktívák. „Kamaszkorára" a magyar bankrend szemek ugyanazon kihívásoknak kell megfelelnie, mint azon országok bankjainak, ahol a két szintű bankrendszemek évszázados múltja van, ahol rengeteg szakmai tapasztalat halmozódhatott fel, és ahol volt idő a bankok megerősödésére.
A legújabb közös, nagy kihívás az egész nemzetközi bankszakma számára a felkészülés 2006. végén bevezetésre kerülő Második Bázeli Tőkeegyezmény alkalmazására.
A Bankmenedzsment jegyzet legfontosabb célja ezért a legfontosabb banki kockázatok áttekintése, valamint a kockázatkezelés elméleti hátterének és gyakorlati megoldásainak bemutatása.
A szerző
Vissza