Fülszöveg
Balogh Béni: Vártornyok és harangok
(Nógrádi mondák, regék)
A neves ifjúsági író — más mondakönyveiben szétszórtan meglévő, valamint az új — idáig még sehol meg nem jelent mondáit, regéit gyűjti egybe ebben a kötetben.
A vadregényes szépségű, dimbes-dombos, hegyes-völgyes Nógrád megye tájai jelennek meg ezekben a történetekben. . . A Börzsöny, a Cserhát, a Kararics, a Medves erdőborította szelíd hegyei, valamint a kicsiny völgyekben meghúzódó falvak, városok, s a bérceken magasodó romantikus várromok történelmi eseményei elevenednek meg e lapokon. Az Árpád-kortól a kiegyezésig terjedő idők szolgáltatják a fordulatos „hátteret". Neves királyok s fejedelmek (II. Endre, IV. Béla, II. Rákóczi Ferenc) híres vitézek, (Szondi György, Horváth Bertalan, Balassi Imre) valamint az egyszerű közvitézek akik hol a tatárok, hol á törökök, hol a labancok ellen küzdöttek éppúgy megtalálhatók, mint Nógrád neves költői, írói (Balassi, Madách, Mikszáth). Sőt még Teleki László a tragikus sorsú...
Tovább
Fülszöveg
Balogh Béni: Vártornyok és harangok
(Nógrádi mondák, regék)
A neves ifjúsági író — más mondakönyveiben szétszórtan meglévő, valamint az új — idáig még sehol meg nem jelent mondáit, regéit gyűjti egybe ebben a kötetben.
A vadregényes szépségű, dimbes-dombos, hegyes-völgyes Nógrád megye tájai jelennek meg ezekben a történetekben. . . A Börzsöny, a Cserhát, a Kararics, a Medves erdőborította szelíd hegyei, valamint a kicsiny völgyekben meghúzódó falvak, városok, s a bérceken magasodó romantikus várromok történelmi eseményei elevenednek meg e lapokon. Az Árpád-kortól a kiegyezésig terjedő idők szolgáltatják a fordulatos „hátteret". Neves királyok s fejedelmek (II. Endre, IV. Béla, II. Rákóczi Ferenc) híres vitézek, (Szondi György, Horváth Bertalan, Balassi Imre) valamint az egyszerű közvitézek akik hol a tatárok, hol á törökök, hol a labancok ellen küzdöttek éppúgy megtalálhatók, mint Nógrád neves költői, írói (Balassi, Madách, Mikszáth). Sőt még Teleki László a tragikus sorsú író-politikus is kapcsolódik Nógrád megyéhez, csakúgy, mint Petőfi, aki utazásai során több nógrádi helységet is meglátogatott, és megcsodálta a szirteken magasodó várromokat. (Salgó váráról pedig romantikus balladát is írt.)
Ugyanakkor több történetben felvillan a híres-hírhedt nógrádi betyár (Benkó) Sisa Pista alakja is, akinek legendás történeteit mind a mai napig őrzi a palóc néphagyomány.
Nógrád történelmi múltját a „vártornyok és a harangok" jelképezik. A várak védték a szépséges tájait, a harangok pedig hol a veszélyekre figyelmeztettek, hol a békés hétköznapok imáira hívtak.
Az író, a tőle megszokott ízes-színes stílusban, a népnyelvi fordulatokat is beleszőve, izgalmas mese-szövéssel eleveníti meg a mondai, regei történeteket.
Vissza