1.067.669

kiadvánnyal nyújtjuk Magyarország legnagyobb antikvár könyv-kínálatát

A kosaram
0
MÉG
5000 Ft
a(z) 5000Ft-os
szállítási
értékhatárig

Hidegháború és "hidegbéke"/Cold War and "Cold Peace" 1995. szeptember

BIGIS Nemzetközi Tanulmányok/BIGIS International Studies - 1995. I. évfolyam 1. szám

Szerző

Kiadó: BIGIS
Kiadás helye:
Kiadás éve:
Kötés típusa: Ragasztott papírkötés
Oldalszám: 186 oldal
Sorozatcím: BIGIS Nemzetközi Tanulmányok - BIGIS International Studies
Kötetszám: 1
Nyelv: Magyar   Angol  
Méret: 23 cm x 15 cm
ISBN: 963-046-086-6
Megjegyzés: Kétnyelvű kötet.
Értesítőt kérek a kiadóról
Értesítőt kérek a sorozatról

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Előszó

1990 után egy állandóan ismételt értékelés vált széleskörben elfogadottá, nem annyira a szakirodalomban, mint a különféle politikai megnyilvánulásokban. Eszerint az értékelés szerint 1945 és 1990... Tovább

Előszó

1990 után egy állandóan ismételt értékelés vált széleskörben elfogadottá, nem annyira a szakirodalomban, mint a különféle politikai megnyilvánulásokban. Eszerint az értékelés szerint 1945 és 1990 között olyan korszakot élt át az emberiség, amelynek fő jellemzője a két fő pólus közötti konfrontáció, a kibékíthetetlen szembenállás és az állandósult háborús veszély. Ezért az egész korszak hidegháborúnak nevezhető, amelyet a „sem béke sem háború" állapot jellemez.
A korszakkal foglalkozó szakértők igyekeznek árnyaltabb képet adni, de a vélemények igen nagy mértékben szóródnak. Nincs egyetértés abban, hogy egyáltalán lehet-e az egész korszakot hidegháborúnak nevezni, ha nem, akkor mettől-meddig tartott. Az értelmezéseket nagymértékben befolyásolja az, hogy nem áll rendelkezésünkre a szükséges történelmi perspektíva és a források egy része nem kutatható, vagy nem kutatták, a külpolitikai elemzők pedig érthető módon az 1990 után kezdődő új korszakra összpontosítják figyelmüket.
A nehézségek ellenére azonban elkerülhetetlen a közelmúltról beszélni, azt sokoldalúan elemezni, ugyanis éppen a jelen megértése miatt nem tekinthetünk el attól, hogy feltárjuk, melyek a fő tendenciái, tényei, értékei és értéktelenségei ennek a hidegháborúsnak nevezett korszaknak.
Az ilyen elemzés fontosságának konkrét indokai a következők: A hidegháború idején létrejött struktúrákról tudnunk kell, hogy mennyire kötődnek konkrétan ahhoz a korszakhoz, amelyben megszülettek? Mennyiben fejeznek ki sokkal általánosabb érdekeket?
Világosan kell látnunk azt, hogy maga az Egyesült Nemzetek Szervezete, annak felépítése, a védelmi szervezetek mint a NATO, vagy a helsinki folyamat, mennyiben kapcsolódnak ahhoz a korszakhoz, amelyben létrejöttek? Fenntarthatók-e bizonyos nemzetközi egyezmények és szerződések, vagy fenn kell-e tartani azokat az új időszakban? Ide tartozik például az atomsorompó egyezmény. Felvetődik az Egyesült Államok európai szerepvállalásának problémája. Mennyire egy konkrét történelmi helyzethez kapcsolódó, átmeneti amerikai politikáról van szó, mennyiben maradványa ez a szerepvállalás a Szovjetunióval való szembenállásnak? Vannak-e új tényezők, amelyek indokolják a szerepvállalás további fenntartását? A kelet-európaiakat és közép-európaiakat talán legközvetlenebbül izgató kérdés az, hogy Oroszország milyen nemzetközi funkciót tölthet be, mennyiben folytatója és örököse a Szovjetunió külpolitikai törekvéseinek? Végül, de nem utolsósorban, választ kell adnunk olyan kérdésre is, hogy Európa nyugati felének egységesülési folyamata mennyiben Európa megosztottságának és szembeállásának volt terméke, mennyire egy szerves fejlődésnek az eredménye és milyen ütemben, mélységben és irányban tud az integráció folytatódni. Vissza

Tartalom

Curt Gasteyger: Between "Cold War" and "Cold Peace" 5
Peter Pulzer: Europe After The Cold War 13
Balogh András: Hideg volt-e a hidegháború? 25
Valki László: A nemzetközi jog sajátos szerepe a „hidegháborúban" 33
Palánkai Tibor: Gazdasági konfliktusok és a hidegháború 41
Rostoványi Zsolt: Új világrend avagy a „történelem vége"? 55
Kiss J. László: A hidegháború vége és a nemzetközi kapcsolatok elmélete 75
Szőnyi István: Hidegháború után — elméletek konfrontációja 97
Póti László: A szovjet külpolitika változásának magyarázati paraméterei 109
Vida István: A Szovjetunió és a Marshall-terv 115
Borhi László: Az Egyesült Államok Kelet-Európa politikája (1948-1956) 123
Rapcsák János: „Az angolul beszélő népek testvéri szövetsége" A hidegháború és a „különleges kapcsolat" 133
Nagy Péter: Hidegháború és játékelmélet 145
Könyvszemle
Allén Lynch: The Cold War Is Over - Again (Csaba Gábor) 161
Summaries 171
Szerzők/Authors 184
Angol nyelvű tartalomjegyzék / Contents 186
Megvásárolható példányok

Nincs megvásárolható példány
A könyv összes megrendelhető példánya elfogyott. Ha kívánja, előjegyezheti a könyvet, és amint a könyv egy újabb példánya elérhető lesz, értesítjük.

Előjegyzem