1.067.715

kiadvánnyal nyújtjuk Magyarország legnagyobb antikvár könyv-kínálatát

A kosaram
0
MÉG
5000 Ft
a(z) 5000Ft-os
szállítási
értékhatárig

Sacra Hungaria

Tanulmányok a magyar vallásos népélet köréből

Szerző
Kassa
Kiadó: Veritas
Kiadás helye: Kassa
Kiadás éve:
Kötés típusa: Félvászon
Oldalszám: 210 oldal
Sorozatcím:
Kötetszám:
Nyelv: Magyar  
Méret: 21 cm x 15 cm
ISBN:
Megjegyzés: Nyomta: "Wiko" kő- és könyvnyomdai műintézet, Kassa.
Értesítőt kérek a kiadóról

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Előszó

Sacra Hungaria címen összefoglalt tizenkét tanulmányunk a magyar vallásos néphagyomány többé-kevésbbé ismert világára iparkodik fényt deríteni.
A magyar vallásos népélet nyilvánvalóan szerves... Tovább

Előszó

Sacra Hungaria címen összefoglalt tizenkét tanulmányunk a magyar vallásos néphagyomány többé-kevésbbé ismert világára iparkodik fényt deríteni.
A magyar vallásos népélet nyilvánvalóan szerves része a magyar népkultúrának, illetőleg az egyetemes magyar műveltségnek. Vizsgálatát a kutatás hosszú időkön keresztül elhanyagolta, sorsa még most is elég mostoha. A néprajzi kutatás mai napig inkább a tárgyi világ feltárására fordít gondot és meglehetősen elhanyagolja a szellemi erők és tényezők kutatását, ami pedig végeredményben a népkultúra leglelkét teszi és a tárgyi néprajz is ezeknek függvénye. Minthogy pedig a néplélek lényege szerint vallásos alkatú, nyilvánvaló, hogy a népi vallásosságnak, mint a népkultúra forrásának és mértékének megismerése elsőrangú, minden elfogultságon felülálló kötelességünk. Az sem szorul bizonyításra, hogy a katolikus, illetőleg a protestáns kereszténységben eltöltött évszázadok nem tűntek el nyomtalanul népünk feje fölött. A kereszténység heroikus, Istennel töltekező magas kultúrája nem lehetett idegen a magyar néplélektől, hiszen a népkultúra legvégső határozmányaiban mindig vallásos jellegű, kultikus jelenség. Vissza

Fülszöveg

A magyar népéletnek hosszú ideig csak a furcsaságait, exotikus külsőségeit méltatták figyelemre. Később magyarságunk ősképét ismertük föl benne. Csak újabban kezdik méltatni az életnek azt a kultikus teljességét, azt a magasrendű humánumot, amely egyébként minden parasztkultúrának sajátja. Bálint Sándor, a magyar vallásos néprajz kiváló szegedi tudósa már régóta vizsgálja a magyar népiségnek és a keresztény kultúrának magasztos összefüggéseit. Jelen könyvének tanulmányaiban a szakrális magyar múlt, a misztikus magyar táj, a megszentelt parasztélet világát villantja meg előttünk, rámutatván azokra az ösztönzésekre, amelyek - az ősi mágikus magyarság és a katolikus kereszténység kölcsönös ihletéséből - a Sacra Hungaria kialakulásához vezettek.

Tartalom

Előszó5
A magyar katolikus mult7
A magyar népélet Szent István idejében9
A Napbaöltözött Asszony19
Lorettó és hazánk28
A Czenstochovai Szűzanya tisztelete hazánkban36
A magyar katolikus táj43
Búcsújárás és település45
A szegedi népélet szakrális gyökerei55
A délvidéki katolikus népélet forrásai78
Kultusznyomok Rozsnyó vidékén87
A magyar katolikus nép97
Liturgia és néphagyomány99
Vallásos népköltészetünk egyéni ihletései129
Búcsújáró magyarság166
Népünk halálélménye182
Jegyzetek193

Bálint Sándor

Bálint Sándor műveinek az Antikvarium.hu-n kapható vagy előjegyezhető listáját itt tekintheti meg: Bálint Sándor könyvek, művek
Megvásárolható példányok

Nincs megvásárolható példány
A könyv összes megrendelhető példánya elfogyott. Ha kívánja, előjegyezheti a könyvet, és amint a könyv egy újabb példánya elérhető lesz, értesítjük.

Előjegyzem