Előszó
1. AZ ELLENŐRZÉS FELADATAI.
Ez év január 12-én hazánk gazdasági-, párt- és tömegszervezeti vezetőinek nagyaktíva-értekezletén Gerő Ernő elvtárs rámutatott azokra a feladatokra, amelyeket az 1951. év tapasztalatai alapján a vezetőiknek szem előtt kell tartaniok az 1952. évi terv sikeres teljesítése érdekéiben. Ezek a feladatok:
1. a termelő eszközök jobb kihasználása és a termelés egyenletesebbé tétele,
2. a fegyelem megszilárdítása,
3. a munkaerőszükséglet tervszerű biztosítása,
4. az önköltség csökkentése,
5. a minőség megjavítása,
6. a vezetés színvonalának emelése.
A fenti szempontoknak a népgazdaság egész területén érvényesülniök kell, és a vezetés munkájának megjavítását célozzák az ellenőrzés átszervezésére vonatkozó határozatok is.
1937. május 3-5-én a Szovjetunió Kommunista (bolsevik) Pártja Központi 'Bizottságának teljes ülésén Sztálin elvtárs a vezetésről a következőket mondotta: ,,Helyesen vezetni azt jeleni:
1. hogy megtaláljuk a kérdés helyes megoldását, a helyes megoldást pedig nem lehet megtalálni, ha nem vesszük figyelembe a tömegeik tapasztalatát, a tömegekét, amelyek, saját bőrükön tapasztalják ki vezetésünk eredményeit;
2. hogy megszervezzük a helyes megoldás kivitelezését, amit azonban nem lehet megtenni a tömegek közvetlen segítsége nélkül;
3. hogy megszervezzük a megoldás kivitelezésének ellenőrzését, amit megint csak nem lehet megtenni a tömegek közvetlen segítsége nélkül."
A szocialista vezetés feladataitól - mint Sztálin elvtárs megállapításából látjuk, - nem lehet különválasztani az ellenőrzés feladatait, mert csak a kellő ellenőrzés biztosítja a vezetőt arról, hogy intézkedéseit maradéktalanul teljesítik-e.
Vissza