Előszó
A társadalom és a gazdaság felett abszolút államhatalmat megvalósító szocialista államot modern polgári államra felváltó volt szocialista országok szinte mindegyikében napirenden van az állami szerepkör újragondolása és behatárolása.
A régi állami szerepkörök felülvizsgálata során elsősorban azt kell meghatározni, hogy
- melyek azok a területek, ahol egyáltalán nincs szükség a korábbi állami beavatkozás fenntartására;
- melyek azok a feladatkörök, ahol az állami beavatkozást ugyan szükséges fenntartani, de más szinten és formában (dekoncentráció, decentralizáció, autonom strukturák, közvállalatok stb);
- melyek azok a korábbi állami szerepkörök, melyek állami szervek által történő további ellátása ugyan nem kívánatos, de a magánszféra által az adott társadalmi szükséglet a piaci viszonyoknak megfelelően feltétlen kielégítendő. Ez utóbbi egyben azt is jelenti, hogy ha a privatizáció az adott területen nem hozza meg a kívánt eredményt az állam végsősoron köteles azt közszolgáltatásként, más módon és formában megoldani.
A vázolt dimenziókon felül a szóbanforgó átalakuló államokban jelentkeznek új állami feladatok is, melyek az átmenet által indokoltak: egyebek között magának a társadalmi, gazdasági stb. átalakulásának a következetes véghezvitele, garantálása is.
Az állami szerepkör újragondolása napirenden van a tradicionális demokráciák modern polgári államában is, de egész más aspektusból. Miközben ugyanis a volt szocialista államok az állami szerepkört leépítik és még mindig a liberális polgári államot és a mindenható szabadpiaci regulátori szerepkört tartják elérendőnek, üdvözítőnek, addig a modern polgári államokban az állami szerepkörök újra erősödőben vannak. Tanulmányom célja a két eltérő irányú tendencia feltárása és azon okok keresése, melyek e tendenciák mögött rejlenek.
Végsősoron arra kívánatos a hangsúlyt helyezni, hogy Magyarország esetében az állami szerepkörök újragondolása során elégséges-e a liberális polgári állam megoldásaira támaszkodni, vagy a modern polgári állam átalakulási tendenciáit lehetőségünkhöz mérten adaptálni, illetve egy sajátságos harmadik, saját utat kell választani, mely a realitások talaján maradva egyaránt kötődik az absztrakt modern polgári értékekhez, azonban specifikus nemzeti megoldásokat alkalmaz konkrét megoldásaiban?
Vissza