Előszó
Ennek a könyvnek a bevezetőjeként nem tudok találóbb szavakat írni, mint a szerző egy korábbi kötetében írta: „Balatonszentgyörgy a csalódások kisközsége. Nevét a térképről ismerik, mivel a Balaton délnyugati csücskének elágazó pontja, de egyebet alig tudnak róla. Nem volt híressége, nem történtek itt országos események. Egyszerű emberek élnek és halnak e faluban. Van, aki leszáll a vonatról és keresi a Balatont. Csalódik, mert a védett nádas eldugott partja két kilométerre van. Van, aki nagy települést keres, s csalódik, mert csak egy kis községet talál. Van, aki üdülőt keres, hiába. Van, aki hamis történelmet keres és igazi mesét talál. Van, aki borát dicséri, vagy fitymálja üzemeit, majd meghajol, mert kalapját elvitte a balatoni szél. Ezt a falut nem könnyű megismerni. Az emberek szeretik itt a mesét. A valóságból is mesét csinálnak; kurtítják, toldják, ferdítik, igazítják magukhoz. Itt ez az igazság."
A szórakozva olvasó azt hinné, hogy ráérő ember írogat így, de a sorok között többet olvashatunk. Egy kis falu népének a múltja bontakozik ki soraiból, amely a paraszti élet sorsproblémáját rögzíti krónikába.
Ez a munka szépírás, epikus elbeszélés és hiteles történet sajátos formája. A paraszti sors és életforma rögzítése ez.
A szerzőpáros egyike Simon József helybeli postavezető, a paraszti sorból kinőtt diák, a keszthelyi gimnázium egykori tanulója. Ezért tudja olyan hitelesen ábrázolni a parasztéletet. Minden sorában sűrít és mégis olyan sokat mond el a paraszti élet mindennapjairól. Gazdag szókincsét találjuk benne a paraszti beszédnek, amelyet a mai ember már alig ért meg.
A kötet nemcsak a múltra emlékezik, hanem bemutatja a környező falvak központjává lett település ipari, kereskedelmi, kulturális és közigazgatási központtá fejlődését és szerepét is.
A szerzőpáros másik tagja dr. Kiszling Mátyás körzeti orvos, aki egy kialakuló orvosdinasztia második tagjaként, szintén Balatonszentgyörgy szülöttje és orvos-apja után orvosa. Az ő képes-krónika és képes helytörténet rögzítő eszköze nem a toll, hanem a fényképezőgép. Célja mindent megörökíteni, ami a múltat idézi és a fejlődő jelent mutatja be.
A kép, amelyet Simon József tolla és dr. Kiszling Mátyás gépe megörökített, hiteles. Mindketten emléket állítanak a szülőföld múltjának, amely számukra a haza egy darabját jelenti.
A balatonszentgyörgyi Községi Közös Tanács azzal veszi gondozásba e kötetet, hogy a múlt emlékezete, a jelen bemutatása és a jövő sejtetése segítse az emlékezőt, és az újra vágyó olvasót a szűkebb és tágabb haza szeretetére.
Balatonszentgyörgy, 1978. július 1.
RIGÓ LAJOS
tanácselnök
Vissza