Előszó
Van-e még kedve, ideje, türelme a 21. század magyar emberének nézelődve, meg-megállva, elmerengve sétálni az ismert-ismeretlen múltban? Van-e még kedve, ideje, türelme kézbe venni, belelapozgatni,...
Tovább
Előszó
Van-e még kedve, ideje, türelme a 21. század magyar emberének nézelődve, meg-megállva, elmerengve sétálni az ismert-ismeretlen múltban? Van-e még kedve, ideje, türelme kézbe venni, belelapozgatni, olvasni olyan könyvet, amelyben nem található semmilyen gyorsan javunkra fordítható, hasznot hajtó, pénzt fialó információ? Kíváncsiak vagyunk még szüleink, nagyszüleink hajdani, a mi életünktől, gondjainktól roppant különböző mindennapjaira?
Nyári pihenés helyszíneinek tervezgetéséhez, utazás közben, Balaton-parti nyaraláskor tökéletesen hasznavehetetlen, „elavult" útikönyvet tart kezében az olvasó.
Hajdani helyszínrajzok, térképek, birtokviszonyok, szálláshelyek, menetrendek, látnivalók - minderről ma már csak mesélő hírmondó maradt: Dr. Dornyay Béla és dr. Vigyázó János Balaton és környéke részletes kalauza.
Pontos szó, fontos szó: részletes. A betűtenger őrzi a magyar tengert körülölelő pannon táj hajdanvolt fontos részleteit.
Balatonfüred községnek 1934-ben 2604 lakosa volt, Balatonfüred városnak ma 13 422. Akkoriban állt még a „gyógyépület" mögött a harmadik színház, de mert a nagy háború idején szükséglakókat telepítettek az épületbe, akik télen még a padlót is eltüzelték, a romház már semmire sem volt használható, lebontották, a helyén évtizedek óta csendes park, nap mint nap benépesítik a sétálgató nyaralók. Özv. Dénes Pálné (Fürdő u. 1.) ma már nem adja ki egyszem vendégszobáját, Szabó Ferencnétől pedig - ha ő és háza (Petőfi Sándor u. 32.) túlélte a második világháborút - 1949-ben bizonyára „elállamosították" tulajdonát, amelynek tizenhárom kényelmes szobájában vendégeket fogadott 1934-ben.
Vissza