Előszó
A Balaton térsége - Közép-Európa legnagyobb tavával, a Balatonnal - hazánk egyik legjelentősebb tája. E táj értékeinek, természeti szépségeinek gazdasági, idegenforgalmi jelentősége egyre fokozódik.
Az elmúlt évtizedekben a Balatont és térségét a fokozott fejlesztés következtében olyan káros hatások is érték, amelynek a megállítása - és a további ilyen hatások megelőzése - szükségessé és sürgetővé vált.
A Minisztertanács az elmúlt években fontos intézkedéseket határozott el a Balaton térsége és ezer belül a tó vízminőségének megóvása, illetve javítása érdekében. E határozatok megvalósítását hivatott segíteni a környezetvédelmi mérő-, statisztikai és információ rendszer balatoni részrendszerének ki építése is, a számtalan egyéb feladat végrehajtása mellett. A Balaton információs részrendszer létrehozásának koncepcióját 1982-ben megtárgyalta és elfogadta az Országos Környezet- és Természet védelmi Tanács és e munka gyorsított ütemű megvalósításáról döntött.
A környezetvédelmi mérő-, statisztikai és információ rendszer balatoni részrendszere kiépítése során már jelentős mennyiségű adat gyűlt össze. Az így kialakított adatbázis segítségével lehetővé válik a Balaton vízminőségének, az üdülőkörzet környezeti állapotának folyamatos figyelemmel kísérése Az adatok közkinccsé tétele a további feladatok végrehajtásának, a döntések megalapozásának segítése mellett a szemlélet-formáláshoz, a környezetvédelmi politika alakításához nagy segítséget jelenthet.
Hivatalunk e célok segítéséhez kívánja közzétenni a balatoni részrendszer adatait a Balaton '82 kötet formájában. A szűkreszabott terjedelem s a tömörség miatt a kötet elsősorban áttekintő, alapvető értékeléseket, adatokat tartalmaz, és ilyen módon igyekszik felölelni a térségről jelenleg rendelkezésre álló információkat.
A kötet kiadására első ízben kerül sor, amelyet a jövőben rendszeresen kívánunk közzétenni.
Kiadványunk segítséget kíván nyújtani mindazoknak, akik a Balaton és térségének sorsát politikai, szakmai, tudományos és más szempontok figyelembevételével alakítani, megőrizni, fejleszteni kívánják.
E helyen szeretném megköszönni a megvalósításban közreműködő minisztériumok, országos hatáskörű szentek és intézetek eddigi értékes segítségét, adatszolgáltatásaikat. További közreműködésükkel és közös összefogással remélhető, hogy hazánk e tája, a Balaton és térsége értékeivel, lehetőségeivel, szépségével szolgálni fogja majd az eljövendő nemzedékeket is.
E gondolatokkal indítom útjára a környezetvédelmi mérő-, statisztikai és információ rendszer balatoni részrendszerének összefoglaló, értékelő adatgyűjtemény-sorozatának első kötetét.
Vissza