Előszó
Alakzatok
Ismételünk
Emlékszel?
& Q OO n
Q ^ b //
Testek Síkidomok Vonalak Pontok
1. rd azajakzatok betűjelét a megfelelő helyre
3o
Pont: b
•Q
Vonal: a, f Síkidom: d, g Test: c, e
2. Igaz vagy hamis? ftí A vonalak pontokból állnak. | v- ÍJ a pontokat csak egyenes vonalak kötik össze. A síkidomokat csak görbe vonalak határolják. A síkidomok zárt vonalak. I A kocka olyan test, amelyet síklapok határolnak. Nincs olyan test, aminek csak görbe felülete van.
3.\ Milyen alakúak a határoló felületek? Keresd a párját! Kösd össze!
O
A geometria tananyagát 3 részletben dolgozzuk fel. Az első rész tananyagtartalma
a következő:
• Síkidomok és tulajdonságaik
• Testek és tulajdonságaik
• Egyszerű transzformációk
Átismételjük a 3. osztályban tanult ismereteinket az alakzatokról. Osztályozásokat, párosításokat végzünk, és megítéljük az állitások igazságtartalmát.
Háttérismeret
Előkészítjük azt a fogalmat, mely szerint a geometria a környezetünkben lévő tér pontjaiból álló alakzatokkal foglalkozik. A környezetünkben lévő tárgyak alakját, méretét vizsgálja. Ezeket testeknek nevezzük. Felelevenítjük a test, felület, síkidom, vonal, pont szavak jelentését.
Feladat
1.
Végezzünk megfigyeléseket a környezetünkben! Döntsük el, hogy mi test, felület, vonal, pont! A radír, a vonalzó test.
A könyvünk egy lapja, ha nem vesszük figyelembe a vastagságát: felület. Egy babszem, mákszem test. Még a homokszem is, akármilyen kicsi.
A papírlapra írott betű, a rajzlapra festett kép is test. A grafitnak és a festéknek is van kiterjedése: vonalnak látjuk, de nem az. 2.
Végezhetünk hasonló játékot, mint a 3. osztályban.
a) Kép alkotását végezhetjük pontok összekötésével (3. o. tk. II. kötet, 6. old.), így vonalak keletkeznek.
b) A vonalakból kiválasztjuk (3. o. tk. II. kötet, 5. old.) azokat, amelyek kivághatok: ezek a síkidomok (zárt vonalak).
c) Készítsünk testeket sík lapok összeragasztásával, pl.: 4 háromszöglapból, 2 háromszöglapból és 3 téglalapból, 6 négyzetlapból, 3-féle 2-2 téglalapból!
Eszköz lehet a sík- és térmértani modellezőkészlet, de színes genotermből is kivághatok a sokszögek. Ha celluxszal összeragasztjuk, akkor jól megfigyelhető a síkidomokból keletkezett test, majd a megfelelő helyen kinyitva a testhálót is látjuk síkban.
Mire építünk?
Testeket építettünk, síkidomokat hoztunk létre másolással, ill. adott feltételekhez. Megfigyeltük tulajdonságaikat: a négyzet és a téglalap tulajdonságait modell segítségével fel tudjuk sorolni. Tapasztalatokat gyűjtöttünk a nagyításról, kicsinyítésről.
Folytatás a 4. oldalon.
Vissza