Előszó
Nagy örömmel tettem eleget e könyv kiváló szerzői azon felkérésének, hogy a tisztelt olvasó felé ajánlást írjak. Ezen ajánlásom három generáció felé irányul: Az első generáció a még közöttünk élő 56-osok, akik 1956 októberének a csodáját élték át fiatalon. E könyv lapjain ismét szembesülhetnek az eseményekkel. Kiemelem, hogy a könyv számos, még élő 56-os felkelő hiteles visszaemlékezéseit is tartalmazza.
A második generáció az én generációm - én magam is második generációs 56-os vagyok - tehát a hatvanas éveikben járóké. Akik szüleiktől illetve, a nagyszüleiktől kaphatták meg a családi visszaemlékezéseket, és ezekből ismerhették meg a forradalom eseményeit. Számukra pedig épp a jelen munka olvasása adhatja meg azt az örömöt; hogy e családi visszaemlékezések a könyv lapjairól visszaköszönjenek irányukba.
A harmadik generáció a fiatalok generációja, akik már csak a történelemkönyvek lapjairól ismerhetik meg a forradalom eseményeit. Számukra ez a könyv nem csak útmutató lehet; hanem alapos tájékozódás a sokszor egymásnak ellentmondó értékelések megértéséhez.
A szerzők már a forradalom ötvenedik évfordulójára is elkészítettek egy kiváló könyvet. Szándékuk akkor az volt, amit célul is tűztek ki maguk elé, hogy a fellelhető dokumentumok, valamint a még élő korabeli résztvevők hiteles visszaemlékezései alapján készülhessen el a kötet.
Az elmúlt tíz év további lehetőséget adott a szerzőknek; hogy elmélyültebb kutatásokat folytathassanak, és ezeket összegezzék a most megjelenő munkájukban. Tudván azt; hogy az érdeklődés, a hiteles információk iránti igény az elmúlt tíz évben nemhogy csökkent volna, hanem tovább nőtt. A könyv szerkesztése hűen követi az időrendiséget, és elemzi az ok-okozati viszonyokat; részben levéltári adatokra, részben továbbra is a még élő 56-osok személyes visszaemlékezéseire hivatkozva.
A visszaemlékezőkkel folytatott beszélgetések közül Bátki Ferenc emlékeinek részletezése adja könyv egyik legemlékezetesebb részét. Ugyanis aki személyes résztvevője és egyik szervezője volt a kecskeméti felkelésnek, olyan részletességgel tudott visszaemlékezni, ami a rendelkezésre álló egyéb más tényekkel összhangban szinte napi közelségbe tudta visszahozni a történelem eseményeit. Itt a Homokbányán működő rögtön ítélő bíróság tárgyalását és az ítélethozatalt, valamint az azt követő események leírását emelem ki.
Vissza