Előszó
A mai közgazdasági életnek jellegzetes tulajdonsága az, hogy mindenki lázasan dolgozik, hogy lehető rövid idő alatt, a lehető legnagyobb munkát végezze. A ki ezen szédületes iramot nem birja, vagy avval lépést tartani nem akar, nem boldogulhat.
Az egyes emberekre óriási munkateher nehezedik, mely igen gyakran a munkaképesség határát már-már túlhaladja. Ez a körülmény vezet arra, hogy igyekeznek oly segédeszközöket szerkeszteni, melyek segítségével a munka kisebb fáradsággal, rövidebb idő alatt elvégezhető.
Különösen fontosak ezek a segédeszközök oly munkáknál, a melyek nagy figyelmet és pontosságot igényelnek, s a melyek az emberi idegeket leginkább igénybe veszik. Ilyen a számokkal való munka is. Sok száz, esetleg több ezer szorzás, oly nagy teljesítmény, a mely az idegeket megőrli, s a kifáradt ember a legjobb akarat s a legnagyobb figyelem mellett is hibázik, a mi azután sok kellemetlenségnek, sőt anyagi kárnak is a kútforrása.
A számokkal dolgozó embereken van hivatva segíteni a Baksay-féle „Kamattáblázat" című munka. Az egész munkán meglátszik, hogy gyakorlati szakember műve. A felvett táblázatok alkalmasak mindazon kamatszámítások elvégzésére, a melyek egy pénzintézet életében előfordulnak. De nemcsak ez az előnye az előttem fekvő könyvnek, hanem érdeme a szerzőnek az is, hogy számot vetett a szerző azokkal, a kik kereskedelmi szakképzettséggel nem rendelkeznek, de hivataluknál, hivatásuknál, vagy mesterségüknél fogva, gyakran kénytelenek kamatokat számítani. A szerző kiváló gyakorlati érzékkel, oly egyszerűen és észszerűen rendezte be a táblázatokat, hogy azokban a nem szakképzett ember is kiismerheti magát s a szükséges kamatszámításokat nehézség nélkül, hibátlanul elvégezheti.
Nyugodtan ajánlom tehát a könyvet az illetékesek jóindulatába, s hiszem hogy a mű azt az érdeklődést fogja kelteni, melyet méltán megérdemel.
Kelt Budapesten, 1915. évi június hó 8.-án.
Dr. Zimburg Ervin
az Országos Központi Hitelszövetkezet
országos főfelügyelője.
Vissza