Előszó
iMottó: „A múltat tiszteld a jelenbe, s tartsd a jövőnek."
Előszó
A településeket, legyen az falu vagy város, az ott élő népek több évszázados munkája alakította ki és alakítja tovább. Nincs egyforma falu vagy város, mindegyiknek sajátos egyéni arculata van. Ugyanazok a tényezők a települések életében más és más hatóerővel hatnak.
Minden falunak, városnak megvan a maga sajátos történelmi fejlődése, ami nem választható el az ország történelmétől, de mégis annak egy külön része. A helytörténet megtanítja az embereket nyitott szemmel járni saját községükben, bemutatja, hogy mennyi küzdelem árán érték el azokat az eredményeket, amelyeket a mai kor embere már magától értetődőnek tekint. Bemutatja a múlt hatóerőit, hibáit és erényeit, tapasztalhatjuk belőle, mi vitte előre és mi gátolta a fejlődését.
Rávezetheti az embereket arra, hogy saját koruknak nem csak passzív résztvevői és szemlélői, hanem alakítói, építői, alkotói is.
A jelen kiadvány 1848-tól napjainkig Bakonycsernye község újkori történelmével ismerteti meg az olvasót. Jelentőségét növeli, hogy a feldolgozott másfél évszázad történelmi léptékkel mérve nem nagy idő. Gondoljuk át, ezalatt az idő alatt micsoda sorsformáló események történtek: lezajlott két világháború, két rendszerváltás (1945, 1990), ipari és információs forradalom és átléptünk a III. évezredbe.
Kiemelném a könyv erősségei közül, hogy a szemtanú felelősségével és a rendelkezésre álló dokumentumok hitelességével dolgozza fel a szerző a XX. század viharos második felét.
Ajánlom a kiadványt Bakonycsernye község lakosságának, mert hiszem azt, hogy ez a mű hozzájárul eddigi eredményeink megbecsüléséhez, és segíti további boldogulásunkat.
Bakonycsernye lakossága nevében ezúton köszönöm meg Varga Ferencnek, a könyv szerzőjének, azt a felmérhetetlen munkát, amit a dokumentumok felkutatására fordított, és köszönöm az adatszolgáltatók együttműködését, akik ebben a tiszteletreméltó törekvésben
segítették.
Boleraczki István polgármester
Vissza