Előszó
Amikor a könyvet lapozza az olvasó, ismerkedik a bajánsenyei „Kerkamenti" Termelőszövetkezet több mint három évtizedes múltjával, az a mezőgazdasági szövetkezeti mozgalom eredményeit, gondjait is látja a bajánsenyei tükörben.
A könyv a szövetkezés kezdetétől a mai stabil, igazi szocialista szövetkezeti gazdálkodás kiteljesedéséig kíséri és mutatja be a gazdálkodásban elért nagyszerű, egyre felfelé ívelő utat, a tagság életes munkakörülményeinek alakulását, mely egyértelműen pozitív előjelű.
A bajánsenyei, kerkáskápolnai, kercaszomori, magyarszombatfai, gödörházi, veleméri parasztemberek sorsán, a zárszámadások és sok évközi közösségi fórumok tanulságán keresztül megismerheti: hogyan lehetett a kisparaszti mezőgazdaságot a megyének ebben az „eldugott" térségében is közösségi tulajdonon alapuló nagyüzemi mezőgazdasággá átalakítani.
Az ember bizonyos dolgokat szívesen felidéz magának és másoknak is a múltból Emlékezéseinkkel mindig a jövendőt akarjuk szolgálni, akkor is, ha dicsekedni való emlékeinket hozzuk fel, vagy azokat, amelyek régi szegénységeinkről, nyomor újságainkról, botlásainkról, tévedéseinkről szólnak.
A több mint három évtized alatt csak kérdéseket tudtunk feltenni magunknak. Azóta keressük, alakítjuk a választ, akik láttuk, átéltük, munkánkkal segítettük a termelőszövetkezet létrejöttét, megszilárdítását és azt a fejlődést, a megtett utat, ahova a mozgalom és benne a nagyszerű bajánsenyei szövetkezet tagsága eljutott.
Elismerésre méltó vállalkozás volt a szövetkezeti történet megírása, az emlékezések és a dokumentumok összegyűjtése azért is, mert a múlt keresése mindig a jelen megismeréséhez és a jövő megalapozásához vezet.
Vissza