Előszó
A bádogosiparnak rendkívül fontos és szerteágazó feladatai vannak. Bádogos készíti, javítja az épület- és díszműbádogos munkákat, a háztartási edényeket. Részt vesz az egészségügyi, a légtechnikai berendezések lemezszerkezeteinek készítésében. Nélkülözhetetlen a bádogos munkája az élelmiszeripari és a vendéglátóipari berendezések gyártásában, javításában. Bádogos végzi a hűtő- és fűtőberendezések, valamint csővezetékeik szigetelésének fémlemez burkolását.
Az építőiparban az épületbádogos igen jelentős tevékenységet folytat.
Az épületbádogos-munkának kettős célja van:
1. Épületbádogos-szerkezetek felszerelésével védje az egyes épületrészeket az időjárás viszontagságaitól, azaz az eső, a hó, a szél, a tűző nap káros hatásaitól.
2. Emelje az építmény esztétikai hatását.
Az épületbádogos-szerkezetek feladata a következő:
1. Összegyűjtsék és elvezessék a csapadékvizet.
2. Elősegítsék a tetőhéjazat javítását és a padlástér szellőzését.
3. Védjék az egyes épületrészeket.
4. Vízzáró csatlakozást létesítsenek a tetősíkból kiemelkedő szerkezetek és a tetőhéjazat között.
5. Az épület stílusához alkalmazkodva növeljék az építmény esztétikai hatását.
Tankönyvünk az épületbádogos-szerkezetekkel kapcsolatos szakelméleti ismereteket tárgyalja. Tekintettel arra, hogy a jó bádogos tudatosan végzi gyakorlati munkáját, a szakmai ismeretek elsajátítása minden szakmunkástanuló részére alapvetően fontos feladat, de egyben kötelesség is. Gondoljunk csak arra, hogy ha egy bádogos nem tudatos szerkesztéssel szabná ki a bádogosszerkezet kiterített palástját, hanem csak többszöri próbálkozással akarná megoldani feladatát, mennyi kárt okozna a lemezek elszabásával, a munkaidő rossz kihasználásával.
Minden bádogostanuló törekedjen a szakma jól képzett szakmunkásává "mesterévé" válni, hogy büszkén tekinthessen vissza arra az épületre, amit munkájának terméke díszít, óv mindnyájunk örömére és hasznára.
Vissza