Előszó
Örvendetes tény, hogy az egészséges lokálpatriotizmus már tudományos érdeklődéssé érlelődve egymás után jelennek meg a helytörténeti monográfiák, néprajzzal, szociográfiával is ötvöződő településtörténetek, és ez a nagyobb régiók, tájegységek történelmi feldolgozására is ígéretes szavatosság. Mindez nem történhet meg a források, adatbázisok újraértékelése nélkül, mert másként csak a 19. századi, sokszor igen műkedvelő, laikus kutatók műveire támaszkodhatnánk. Érthető tehát, hogy a tudományos figyelem egy körülhatárolt, hagyományos vonzáskörű tájegység viszonylagos teljességű kormetszetei felé fordul, mint amilyen Bácska, Bánát, a néhai megyék mai területi örökségei, vagyis Bács-Bodrog, Torontál, Temes, Krassó-Szörény stb.
Ezeknek sorában Pesty Frigyes kéziratos Helynévtárát megkülönböztetett hely, rang illeti meg, itt és most a mai Bácska vonatkozásában, hiszen az országos belügyminisztériumi felhívásra, Pesty Frigyes kérdőívei nyomán száz és száz település jegyzője, bírója válaszolt ugyanabban az időben ugyanazokra a kérdésekre, lelkiismeretessége, képzettsége és szorgalma szerint, pótolhatatlan tájékoztatást nyújtva a lakosság összetételéről, kirajzási helyeiről, határának állapotáról, gazdaságtörténeti adatokról, a helynevek eredetéről vallott nézetekről, hiedelmekről, a szájhagyomány őrizte régészeti leletekről, helynévismeretről, a kor ortográfiai, nyelvészeti vonatkozásairól. Az Országos Széchényi Könyvtárban őrzött gyűjteményről mikrofilmek készültek, így jutott el hozzánk is, hogy Penavin Olga és Matijevics Lajos, Papp György földrajzinév-adattára után, amelyek csak a Névtárban található helynevek alakjait építették bele szócikkeikbe, most már a teljes lejegyzett szövegeket vehesse kezébe az olvasó, meglelve ezáltal lakhelyének másfél évszázaddal korábbi arculatát, utcáit, határrészeit, sokszor személyneveit is.
Ehhez a munkához 2001-ben fogtunk. Az elsődleges elemzés során a területi és nyelvi szelekciót kellett elvégeznünk. Bács-Bodrog vármegye nem azonos a mai délszláv államalakulathoz tartozó Bácskával, több néhai járás, például Baja vonzásköre Magyarországhoz tartozik, és ezt az anyagot már korábban fel is dolgozták az illetékes kutatók.
Vissza