Előszó
Közleményeinknek ez a II. füzete az egyszerű emberek, "a szegény adózó nép" életét igyekszik bemutatni, jobbára eredeti, kéziratos dokumentumok alapján. A szegénység örömeiről, gondjairól-bajairól,...
Tovább
Előszó
Közleményeinknek ez a II. füzete az egyszerű emberek, "a szegény adózó nép" életét igyekszik bemutatni, jobbára eredeti, kéziratos dokumentumok alapján. A szegénység örömeiről, gondjairól-bajairól, érdeklődési köréről szokásairól festenek képet ezek a különböző helyekről és különböző időkből származó szövegek. Elég nagy időszakot ölelnek át: a XVIII. század közepétől századunk elejéig, - vagy éppen napjainkig.
Összeállításunkat módszertani mintának is szánjuk helytörténeti kutatóinknak.
Elsősorban arra, hogy nem kell mindig "agyonmagyarázni" a múlt adatait-emlékeit. Eredeti alakjukban sokszor többet mondanak az Olvasónak - de a történésznek, nyelvésznek, néprajzosnak is, -- mint ha saját vagy korunk szempontjai szerint értelmezzük (gyakran túlértelmezzük!) őket.
Mintát próbáltunk bemutatni arra is, hogy többféleképpen lehet közölni az ilyen dokumentumokat: rövidebb-hosszabb összekötő szöveg közé iktatva, jegyzetekkel ellátva stb. A jegyzetelésnek is több módja lehetséges: a lap alján, a szöveg között zárójelben, vagy éppen a dolgozat végén.
Reméljük, hogy kutatóink hasznára válnak ezek a minták.
Meg kell említenünk azt is, hogy e II. füzet összeállításakor "anyagzavarban" voltunk: nagyon sok jó, közölhető írás jött össze, ( és még többet is összegyűjthettünk volna "bejelentkezett" szerzőinktől). Ebből a zavarból úgy próbáltunk kiutat találni, hogy a tervezett terjedelmet megnöveltük, az írásokat - ahol lehetett - rövidítettük, a gépelést tömörítettük.
Sajnos még így is kimaradt füzetünkből az "Események - hírek" rovat. Igaz, nem is nagyon igyekeztek a honismeret művelői adataik beküldésével. Reméljük, hogy az év vége felé megjelenő III. füzetünkben ezt is pótolhatjuk.
Vissza