Előszó
A „Kiskunfélegyháza és környéke földrajzi nevei" című adattár a Magyar Tudományos Akadémia Nyelvtudományi Intézete által tudományosan irányított és széles körű társadalmi gyűjtőmunkára alapozott, több mint 30 éve folyó összehangolt erőfeszítések részeredménye. Bács-Kiskun megye 1964 után, a Zala megyei névtár megjelenését követően Végh József vezetésével az elsők között haladt a nyelvi értékeink megmentését és áthagyományozását célzó földrajzinév-gyűjtésben. E kötet anyaga a Bács-Kiskun Megyei Tanács szervezeti és anyagi támogatásával, az Akadémia Nyelvtudományi Intézetének tudományos irányításával már 1976 végén kiadásra készen állt, de a közzétevés különböző nehézségek, akadályok, gyűjtéslemaradások miatt mostanáig elhúzódott. Ördög Ferencnek, a nyelvtudomány kandidátusának érdeme, hogy támogató ajánlására Fekete János közzétevő állhatatos közvetítésével a millecentenárium emlékévében a kiadvány sorsa a holtpontról a megoldás felé elmozdult.
Amikor a kiadványtervet, annak tudományos értékeit megismertem, örömmel karoltam fel a névtár megjelentetésének ügyét, s szereztem meg az érintett polgármesterek és önkormányzatok részarányos áldozatvállalását, továbbá a Bács-Kiskun Megyei Közgyűlés elnökének, dr. Balogh László úrnak anyagi és erkölcsi támogatását. Köszönöm a kiadvány megjelentetéséért tanúsított példaszerű összefogást, hasznos cselekvést.
Őszinte hálával tartozunk gyűjtőinknek, adatközlőinknek önként vállalt áldozatos munkájukért; a készséges, értékfeltáró közreműködésért, amely nélkül a tudományos vállalkozásunk nem valósulhatott volna meg. Ugyanakkor kegyelettel emlékezünk közülük azokra, akik a honfoglalás emlékévének tiszteletére összeálló névtár megjelenését már nem érhették meg.
Köszönetet mondok mindenekelőtt a közzétevő szerzőnek, Fekete János tanár úrnak, a munkát mindvégig támogató hatóságoknak és intézményeknek, elsősorban az Akadémia Nyelvtudományi Intézetének, az intézet három munkatársának, Végh Józsefnek, Ördög Ferencnek és Balogh Lajosnak, végül a TINTA Könyvkiadó és Kiadványszerkesztő Bt-nek a szakszerű munkáért.
Kívánom, hogy e tudományos névtár alkalmas eszköz legyen nyelvi örökségünk megőrzésében és értékeinek áthagyományozásában.
Vissza