Előszó
Százhalombatta városa igen gazdag történelmi múlttal rendelkezik, a különböző embercsoportok, kultúrák az őskortól kezdve folyamatosan megtelepedtek itt, a Duna partján. A bronz- és a vaskori...
Tovább
Előszó
Százhalombatta városa igen gazdag történelmi múlttal rendelkezik, a különböző embercsoportok, kultúrák az őskortól kezdve folyamatosan megtelepedtek itt, a Duna partján. A bronz- és a vaskori népesség, a kelták, a rómaiak, majd a honfoglaló magyarok is virágzó településeket hoztak létre, amelyek tárgyi emlékei a mai napig fennmaradtak. Leglátványosabbak a „százhalmok", amelyek tulajdonképpen halomsírok, és amelyek alá a koravaskori Hallstatt-kultúra előkelőit temették. Városunk ezekről a halmokról- amelyeket már Anonymus is említett - kapta nevének első felét. A múlt emlékeit igyekszünk feltárni, megőrizni és bemutatni a most élőknek. A város önkormányzata ezért is vállalta a „Matrica" Múzeum fenntartását, fejlesztését, és ezért hozta létre a nemzetközi hírű Régészeti Parkot, amelyek évről évre gyarapodnak és fejlődnek. Ennek a múltfeltáró munkának elkötelezett híve és krónikása Mitták Ferenc történész és helytörténész, aki évtizedek óta dolgozik a városban és kutatja Százhalombatta múltját. Számos tanulmányban, könyvben örökítette meg a régi korok emlékeit, történéseit.
Nem véletlen, hogy 1996-ban, a honfoglalás Millecentenáriumán ő avatta el az újonnan létrehozott Régészeti Parkot. A tudományos igényű írások mellett Mitták Ferenc szépirodalmi alkotásokban is színesen eleveníti fel a régi Báté faluhoz kötődő regéket, mondákat, vagy az újkori százhalombattai történeteket. Az írásokat most kötetbe rendezte, mégpedig egy különleges kötetbe. Az itt szereplő írások nemcsak Százhalombattához, hanem a szerző szülőhelyéhez, az alföldi Dabas városához is kapcsolódnak. Az egyes történetek jól kiegészítik egymást, a honfoglalástól a XX. század végéig ívelnek, felvillantva a magyar történelem jelentős korszakait. Külön öröm a mi számunkra, százhalombattaiak számára, hogy a történetekben megjelennek a „százhalmok", a Bátéi nemzetség, és a szerző emléket állít a múlt feltárásában maradandót alkotó dr. Poroszlai Ildikó múzeumigazgató személyének is.
Meggyőződésem, hogy a múlt ismerete hozzásegít bennünket a jelen megértéséhez és a jövő megtervezéséhez. Ezt az eligazodást „Az utolsó bátéi táltos, Rákóczi fája Dabason" kötet méltó módon szolgálja. A könyvet és az abban szereplő írásokat jó szívvel és melegen ajánlom a múlt iránt érdeklődő valamennyi dabasi és százhalombattai lakosnak, továbbá a szélesebb olvasóközönségnek is.
Vezér Mihály
Százhalombatta polgármestere
Vissza