Előszó
Az új német helyesírás bevezetéséről 1994 novemberében döntöttek Bécsben, az erről szóló dokumentumot 1996. július 1-jén írták alá azok az országok, ahol a német hivatalos vagy kisebbségi nyelv (így Magyarország is). Az új szabályok 1998. augusztus l-jén léptek életbe. Mivel legutoljára közel 100 évvel azelőtt (1901 júniusában) változott jelentősebb mértékben a német helyesírás, igen sürgetővé vált egy komolyabb reformálás, annál is inkább, mivel pl. az egybeírás és különírás 1994-ig nem szerepelt a hivatalos szabályzatban. Alapvetően elmondható, hogy az új szabályok által jelentősen egyszerűsödött a helyesírás, és jóval több szabad teret hagy írás közben, ami főleg a többféle írásmódban tükröződik.
Jelen könyv célja, hogy a német nyelv iránt érdeklődőket megismertesse ezzel az általában elhanyagolt területtel. Elsősorban az új szabályok gyakoroltatására törekszik, mivel azonban csak a szabályok egy része új - sok esetben már korábban is létező szabályokhoz igazították bizonyos szavak írásmódját -, szerepelnek benne a legfontosabb régi szabályok is. A könyvet haszonnal forgathatják azok, akik valamelyest ismerték a régi szabályokat, de alaposabb ismeretekre törekszenek, illetve azok is, akik a német nyelv tanulása során már csak az új szabályokkal ismerkednek meg.
A könyv elején található szintfelmérő segítségével rögtön képet kaphat arról, hogy mennyire ismeri az új szabályokat. A könyv a hivatalos helyesírási szabályzatnak megfelelően hat nagy témakörből (A-tól F-ig) áll, mindegyik témakörhöz átfogó gyakorlatok tartoznak, melyek a fejezetben tárgyalt szabályokat gyakoroltatják (az új szabályok félkövérrel vannak szedve), így akár a könyv által felkínált sorrendtől eltérően is át lehet venni őket. A legtöbb problémát általában az egybeírás és különírás, illetve a nagy és kis kezdőbetűs írásmód okozza, így a könyv főleg ezek gyakoroltatására helyezi a hangsúlyt, de a többi fejezet is bőséges mennyiségű (összesen 37) feladatot kínál. A fejezetek utolsó feladata (az E jelű témakör kivételével) 20-30 kérdésből álló teszt, amikor két-három felkínált lehetőség közül kell kiválasztanunk a helyese(ke)t. A komplex gyakorlatok c. fejezetben vegyesen szerepelnek a témakörök, ezeket célszerű akkor megoldani, ha már a többi fejezethez kapcsolódó feladatokat megoldottuk. A megoldásokat a fejezetek végén találjuk. Újdonság más ilyen jellegű könyvekkel szemben, hogy a megoldásban a változások dőlttel varrnak szedve, és ahol ez szükséges, a régi írásmód is fel van tüntetve. Szintén újdonság, hogy a változások mellett és a korábban is problémás jelenségek mellett szerepel a vonatkozó szabály száma, melyet így könnyen visszakereshetünk, ha egy szó írásmódját nem tudjuk megmagyarázni. A könyvben található szövegek alapján az a benyomásunk támadhat, hogy az új szabályok hatására a német szókincs nagy részének változott az írásmódja. Ennek oka, hogy a szövegek koncentráltan tartalmazzák az újonnan írandó szavakat, kizárólag a gyakoroltatás a céljuk. Hogy valós képet kapjunk a változások mértékéről, két régi újságcikket is találunk a komplex feladatok között, melyek híven tükrözik azt a tényt, hogy az új helyesírás következtében a német szókincs kb. 0,5%-ának változott az írásmódja.
A könyv végén szójegyzék található, ahol ábécérendben szerepelnek a megváltozott írásmódú szavak. Ez azonban nem csupán szójegyzékként használható, hiszen a szavak melletti számok alapján visszakereshetjük a szabályt, és választ kaphatunk arra, hogy mi is valójában a változás oka. A szójegyzék a Duden - Die deutsche Rechtscbreibung c. könyv 22. kiadása alapján készült.
Vissza