Előszó
Az in vitro orvosi laboratóriumi vizsgálatok diagnosztikai értékét alapvetően meghatározza a megfigyelés megbízhatósága. A vizsgálatok minőségbiztosításával kapcsolatos követelmények rendszert alkotnak, amely magában foglalja a preanalitikai, analitikai és postanalitikai szakaszt, beleértve a dolgozók folyamatos önképzését, a munkafolyamatok szervezését és a szolgáltatás színvonalát és hatékonyságát.
Az elmúlt évtizedekben világviszonylatban is jelentős hangsúlyt kapott a laboratóriumi vizsgálatok standardizálása és minőségbiztosítása. Általános törekvés, hogy a megfigyelés minél jobban megközelítse a legvalószínűbb értéket ("valódi" értéket), amely számos módszer esetében ma még csak bizonyos korlátok között lehetséges: ebben szerepet játszik a vizsgálati eredmény módszer- és méréstechnikai függősége, a vizsgálatok minőségi ellenőrzésével kapcsolatos követelmények értelmezése és a mért vagy megfigyelt adatok szakmai értelmezése. Országosan és nemzetközi szinten törekedni kell arra, hogy a különböző munkahelyek megfigyelései összehasonlíthatók legyenek. Ennek érvényesítése egységes módszertani elvek, azonos minőségbiztosítási követelmények és diagnosztikai szemlélet nélkül aligha tekinthetők sikeresnek.
Az orvosi laboratóriumokban diagnosztikai céllal mintegy 200-300 féle vizsgálatot végeznek, amelyeknek minőségbiztosításával kapcsolatos követelményei között egy részük általánosnak tekinthető és bármely laboratóriumi tevékenységre érvényes. Más követelmények specifikusak és egyes módszerekre vagy összetevők meghatározására egyedileg érvényesek. A jelen áttekintés egyik célja a minőségbiztosítás általános követelményeinek összegezése. Ugyanakkor, a mindennapi gyakorlatban gyakran előforduló vizsgálatokkal szemben támasztott részletes minőségi követelmények felsorolása is szerepel, jóllehet a laboratóriumi diagnosztika számos lényeges fejezetével a szerzők nem kívántak foglalkozni.
A könyv címe is mutatja, hogy a laboratóriumi vizsgálatok minőségbiztosításának alapjainak áttekintésére törekedtek a szerzők. Az alapvető ismeretek áttekintése segítséget nyújt az asszisztensek munkájában, a szakorvosjelöltek felkészülésében és mindazoknak, akik a szakma fejlődését figyelemmel kísérik. Tekintettel arra, hogy a könyv nem tartalmazza a biokémiai, klinikai kémiai és pathológiai ismereteket, illetve csak olyan mértékben, amely a problémakör áttekintéséhez szükséges, a könyv kiegészítő képzési célt szolgál és a "hézagpótló" a hazai szakirodalomban.
Évente több száz közlemény jelenik meg a szakirodalomban, amelyek elsődlegesen a laboratóriumi diagnosztika minőségbiztosításával foglalkoznak. Az irodalmi áttekintés a lényegesnek tartott közlemények jegyzékét sorolja fel, közel sem teljes és az egyes fejezetekben részletes irodalmi utalásra csak kivételesen került sor. Egyes módszerek ajánlása és érvényesítése téves szemlélet lett volna: helyette a módszerek harmonizálása a cél, amely kellő mélységű minőségi ellenőrzés mellett lehetőséget nyújt a különböző laboratóriumokban mért értékek összehasonlítására.
Vissza