Előszó
Ajánló:
"Forradalmi könyv, mert csak negyven oldal - két óra alatt el lehet olvasni. Ki az ördögnek van ideje egy 300 oldalas könyvre? Nincs semmi, amit ne lehetne két órában elmondani, ha az...
Tovább
Előszó
Ajánló:
"Forradalmi könyv, mert csak negyven oldal - két óra alatt el lehet olvasni. Ki az ördögnek van ideje egy 300 oldalas könyvre? Nincs semmi, amit ne lehetne két órában elmondani, ha az lényeges."
Így nyilatkozott Szent-Györgyi Albert Nobel-díjas magyar biokémikus, a C-vitamin felfedezője, az izomműködés, a rákbetegség világhírű kutatója, amikor 1970-ben megjelent a The Crazy Ape (Az örült majom) című könyve Amerikában. Igaza volt: mindent, ami lényeges, röviden is el lehet mondani. Hűen ehhez az elvhez, egy tudós zseni munkásságához sem kell bosszú ajánló. Szent-Györgyi Albert minden sora élet volt, és az élete magáért beszél.
Az őrült majom 1989-ben jelent meg Magyarországon, majd' 20 évvel az után, hogy az eredetit megismerhette a tengerentúli ifjúság. Mert a könyvet az ifjúságnak ajánlotta a szerző. Azaz mindenkinek, aki a világot még egyben, összefüggéseiben szeretné érteni, aki számára nem ábránd, hogy a dolgok mögött a lényeget, a lényegben pedig az élet teljességét láthatja. Az őrült majom: az ember. Ez a könyv arra figyelmeztet, mit kellene felismernünk ahhoz, hogy saját tükörképünk ne legyen annyira kiábrándító. Agy, erkölcs, információ, politika, szex, élet és halál: a kis kötet igazi felvilágosító olvasmány azok számára, akik elhiszik, hogy a valódi közlés mindig eredeti, egyenes és ébresztő. Szent-Györgyi tényleg nem kért sok időt ehhez. Míg a 7-es busszal a végállomásig érünk, sok mindennek megértjük a lényegét, a tudományét, az alapkutatás jelentőségét és a kormányok feladatát. De megértjük azt is, hogy az ünnepelt magyar tudóslegenda milyen különleges, közeli, csodálatos ember volt. És mire az utolsó oldalt is elhagyjuk, alig várjuk majd, hogy újra kézbe vegyük valamelyik írását.
Vissza