Előszó
Ismét eltelt két év, és az Országos Idegennyelvű Könyvtár (OIK) újabb Évkönyvét tartja kezében a Tisztelt Olvasó.
Első évkönyvünket az intézmény fennállásának 30. évfordulójára adtuk ki, számot...
Tovább
Előszó
Ismét eltelt két év, és az Országos Idegennyelvű Könyvtár (OIK) újabb Évkönyvét tartja kezében a Tisztelt Olvasó.
Első évkönyvünket az intézmény fennállásának 30. évfordulójára adtuk ki, számot adva a könyvtárban végzett szakmai munkáról. Már akkor megfogalmazódott a folyamatos megjelentetés igénye, hogy az aktív vagy potenciális könyvtárhasználók és a szakma képviselői rendszeres tájékoztatást kaphassanak könyvtárunk szolgáltatásairól, az itt zajló sokrétű tevékenységről. Az elképzelés csak kis késéssel valósulhatott meg, de 2002-től immár rendszeresen jelentkezünk „kétévkönyvünkkel", köszönhetően az NKA Könyvtári Kollégiumának.
Kiadványunk szervesen illeszkedik az előző évkönyvek sorába. Ezúttal is igyekszünk átfogó képet nyújtani az OIK-ban folyó szakmai és tudományos, elemző munkáról.
A kötetben tanulmányt olvashatnak a könyvtárosszakma változásairól, az egyre fontosabbá váló minőségfejlesztési feladatok elméletéről és gyakorlatáról (teljesítménymutatók, önértékelés, helyben használati szokások), olyan minden szakember számára alapvető könyvtárszakmai kérdésekről, mint a gyűjteményfejlesztés (német és szlovák állományunk, ill. zeneműtárunk vonatkozásában), állomány elemzés (francia nőírók), állományvédelem (védett dokumentumaink) és a szolgáltatások minél tágabb körben történő szétsugárzását elősegítő esélyteremtési feladatainkról, eredményeiről, terveinkről.
A könyvtári informatika szakmánk megkerülhetetlen része, ezért az itt közölt írással az új könyvtári szoftverre (HunTéka) történő átállás mozzanatait mutatjuk be.
A szakmai közleményeken túl minden eddigi évkönyvünkben törekedtünk a könyvtár gyűjteményéhez, szolgáltatásihoz illeszkedően, de tágabb kitekintést is adni. Ennek megfelelően került a kötetbe a világirodalom témaköréből egy fiatal lengyel írónő pályaképe, a Huckleberry Finn magyar nyelvű könyvkiadásait elemző tanulmány, valamint a spanyolországi kulturális turizmust a könyvek tükrében bemutató írás. A nemzetiségi témakörből ezúttal két magyarországi „német falu". Üröm és Pilisborosjenő szomszédkapcsolatáról olvashatnak az érdeklődők.
Vissza