Előszó
Kedves Olvasó!
Könyvünket ajánljuk mindazoknak akik jártak már az Őrségben és a Vend-vidéken, megragadta őket a táj, s benne a népi építészet varázslatos épületei, és persze ajánljuk azoknak is,...
Tovább
Előszó
Kedves Olvasó!
Könyvünket ajánljuk mindazoknak akik jártak már az Őrségben és a Vend-vidéken, megragadta őket a táj, s benne a népi építészet varázslatos épületei, és persze ajánljuk azoknak is, akik még nem gazdagodtak ezzel az élménnyel.
Majd harminc évig érlelődött az Őrségi Nemzeti Park alapításának a gondolata, míg aztán 2002-ben valósággá nem vált. A nemzeti park természeti és kulturális értékei egyaránt kiemelkedőek.
Az alapítást megelőzően hosszú évekig tartott a terület élővilágának, természeti kincseinek felmérése. A kulturális értékek hasonló alapossággal történő számbavételére azonban nem került sor. Ezt kívántuk pótolni 2003-ban. Több, mint kilencven egyetemi hallgató, középiskolás diák segített munkánkban, s írta le a nemzeti park mintegy tizenhatezer épületét.
A számbavételen túl a figyelem felkeltése, a megőrzés elősegítése és a bemutatás is célunk.
Ezt kívánjuk szolgálni e könyvünkkel is, megismertetni Önökkel e táj különös településeit, szebbnél-szebb épületeit, s nem utolsó sorban felhívni a figyelmet a sok-sok megőrzendő értékére.
Az album forgatása szerezzen Önöknek is oly sok örömet és gyönyörűséget, mint nekünk szerzett összeállítása során!
Végül köszönetet mondunk dr. Bíró Friderika múzeológus asszonynak a településszerkezet, illetve az épületek fejlődése kapcsán írt rendkívül alapos anyagáért, továbbá minden segítőnknek, jó szemű tördelőszerkesztőnknek lelkes és fáradtságos munkájáért, ami nélkül könyvünk nem készülhetett volna el!
Ugyancsak e helyütt köszönjük meg a Vas megyei Múzeumok Igazgatóságának, a Szentendrei Szabadtéri Néprajzi Múzeumnak, valamint a Néprajzi Múzeumnak a rendelkezésünkre bocsátott archív felvételeket.
Vissza