Előszó
E kiadvány a magyar oktatásügy utóbbi három évtized alatti eredményeiről, fejlődéséről kíván rövid, szemléletes áttekintést, ismertetést adni.
A magyar oktatásügy a hazánk felszabadulását, 1945-ös...
Tovább
Előszó
E kiadvány a magyar oktatásügy utóbbi három évtized alatti eredményeiről, fejlődéséről kíván rövid, szemléletes áttekintést, ismertetést adni.
A magyar oktatásügy a hazánk felszabadulását, 1945-ös követő 35 év alatt - gazdasági, társadalmi fejlődésünkkel összhangban - történelmi méretekben is kiemelkedő eredményeket ért el.
A régi népiskola helyett az egységes nyolcosztályos általános iskola létrehozása, az iskolarendszerű szakmunkásképzés megvalósítása, a középiskolák, a felsőoktatás hálózatának korszerű kiépítése, a szocialista célkitűzéseket vállaló és teljesítő nevelés-oktatás ennek a fejlődésnek a bizonyítékai.
A 15 éves és ennél idősebb népességnek 1980-ban 66%-a rendelkezik 8 osztályos végzettséggel, a felszabadulás előtti, 1941. év népszámlálás időpontjában pedig csak 15%-os volt az ennek megfelelő végzettségűek aránya; továbbá ez idő alatt
- megsokszorozódott a képzett szakmunkások száma,
- a 18 évesnél idősebb népesség közül a középiskolát végzettek aránya 4%-ról 23%-ra emelkedett,
- a 25 éven felüli lakosságnak 6 és fél százaléka rendelkezik felsőfokú végzettséggel, ez a második világháború előtt másfél százalékos volt,
- napjainkban a fizikai foglalkozású szülők gyermekeinek aránya a felsőoktatási intézményekben 40% körüli, 1945 előtt a munkás és parasztszármazásúak részvétele 3-4%-os volt.
Vissza