Előszó
A szíra, mint irodalmi műfaj
A Próféta életét elsősorban a Koránból és a Szunnából, vagyis a ránk maradt hagyományokból ismerhetjük meg, mégis, az Iszlám korai szakaszában kialakult egy műfaj,...
Tovább
Előszó
A szíra, mint irodalmi műfaj
A Próféta életét elsősorban a Koránból és a Szunnából, vagyis a ránk maradt hagyományokból ismerhetjük meg, mégis, az Iszlám korai szakaszában kialakult egy műfaj, a szíra, amely Allah Küldöttének életét mutatja be. Az ő életének eseményei ma is meghatározói a muszlim ember mindennapi életének. A célunk az, hogy életünk minél jobban hasonlítson az ideálishoz, vagyis ahhoz, amilyen Prófétánk élete volt. Ezért elengedhetetlen, hogy minden muszlim megismerkedjen a Próféta életének eseményeivel.
Ha a szíra történetét vizsgáljuk, a legfőbb forrás Ibn Ishaq (AH 85-AH 151) könyve. A legtöbb későbbi életrajzíró forrása a Szunnán és a Koránon kívül az a másolat, amit a Hidzsra után 218- ban meghalt Ibn Hasim készített, aki Ibn Ishaq tanítványa volt. Fontos forrás még Jarar at-Tabari monumentális történelmi műve is, a Próféták és királyok története. Töredékesen fennmaradt, de jelentős művek még a Kitab al-Migazi al-Wakiditól és a Kitab al-Tabakat ibn Saadtól.
A muszlimoknak teljes mértékben el kell fogadniuk és követniük kell a Próféta tetteit és viselkedésmódját, hiszen mindez része a hitünknek. Csak a szíra fényében lehetünk sikeresek ezen a világon és a Túlvilágon is. A szíra alkalmazható minden egyén saját életében, de alkalmas arra is, hogy egy nagyobb közösség vezetéséhez ötleteket nyerjünk. Ebben az értelemben a szíra a társadalmi együttélés vezérfonala. A nyugati civilizáció erőelvű hatalomgyakorlásával szemben nyújt alternatívát Allah Küldöttének élete.
A szíra kutatása a jövőben sem állhat le, és ha azt akarjuk, hogy az Iszlám elvei vezessenek mindannyiunkat, akkor a Próféta M életéből kell választ kapnunk arra, hogyan kezeljük a nem muszlim világ hozzánk való viszonyulását, hogyan határozzuk meg az igazságos társadalom kereteit, és hogyan segítsük elő a modern világ - az iszlám világ és a nem iszlám világ - sebeinek gyógyulását.
Vissza