Előszó
Az ismeretterjesztő előadások nagyban elősegítik a dolgozók eszmei-politikai és általános politechnikai műveltségének emelését. Az ismeretterjesztő előadások során értik meg sokezren a fejlődés elvét, a világ kialakulásának, az élet keletkezésének tudományos magyarázatát, az új agrobiológiai eljárásokat, s itt ismerkednek meg a helyes történelmi, irodalmi szemlélettel.
Pedagógusok, agronómusok, orvosok, mérnökök és még sokan mások fáradhatatlan lelkesedéssel vesznek részt a kultúrotthonokban, üzemekben folyó politikai, tudományos felvilágosító munkában. A feladat a kormányprogram megjelenése óta tovább bővült, különösen a dolgozó parasztok politikai, szakmai tájékozottságának fokozásával.
Számos levél, újságcikk igazolja, hogy a dolgozók igénye állandóan nő ezen a területen is, több, jobb és színvonalasabb előadást követelnek. Az előadások témaválasztásán kívül fokozódik az igény az előadások módszere iránt is.
A jó előadók előadói készségükön kívül kitűnnek azzal is, hogy előadásaik fontos, nehezebben érthető részeit különböző szemléltetési módszerekkel teszik érthetőbbé, érdekesebbé. Az alapos és helyesen alkalmazott szemléltetés a dialektikus materialista világszemlélet kialakításának elengedhetetlen feltétele. E könyv feladata, hogy gyakorlati, módszertani segítséget adjon ehhez az ismeretterjesztő előadóknak.
Már eddig is számos példa igazolja, hogy a kísérletekkel, képekkel, filmekkel szemléltetett előadásoknak sokkal nagyobb a sikere, mint a kizárólagosan szövegre korlátozott ismertetéseké. Minden előadó tapasztalhatta, hogy a puszta magyarázat különösen a természeti jelenségek megismertetésénél, egymagában nem elegendő. A jelenségek tudatos megfigyeléssel, törvényszerűséggel, kísérletek bemutatásával és ezzel egyidejű tudományos materialista magyarázattal érthetők meg és igazolhatók a legjobban.
Vissza