Előszó
Az ipari szövetkezetek VI. kongresszusa — a X. pártkongresszus útmutatása alapján — meghatározta a következő öt esztendő súlyponti feladatait. A kongresszus megerősítette az OKISZ választmányának állásfoglalását az ipari szövetkezetek — népgazdasági tervvel összhangban kidolgozott — IV. ötéves terv feladatairól. A kongresszus egyidejűleg tíz éves fejlesztési programot fogadott el, amelyben célul tűzte ki, hogy a szövetkezetek ez idő alatt végleges telephellyel rendelkező, megfelelő műszaki felkészültségű és szervezettségű, korszerű kis-, középüzemekké váljanak.
A szövetkezetek a IV. ötéves tervben előirányzott főbb feladatok legnagyobb részét teljesítették, illetve túlteljesítették. Elmaradás a lakásépítés és karbantartás, továbbá a hagyományos jellegű lakossági szolgáltatások területén következett be.
A tíz éves fejlesztési program első öt évi előirányzata sikeresen megvalósult. A tervidőszakban folytatott gazdálkodás legtöbb vonatkozásában pozitívan ítélhető meg:
— Emelkedett a termelés volumene.
A szövetkezet korszerű termelőberendezések beszerzésével igyekeztek szélesíteni gépparkjukat, s céltudatosan törekedtek termelési eszközeik jobb kihasználására, a technológiák tökéletesítésére, a munka- és üzemszervezés fejlesztésére, a meglevő létszám megtartására és ésszerűbb felhasználására, a szakosításra, a belső szervezettség javítására, végső soron a termelés növelésére.
Szélesedtek a szövetkezetek piaci ismeretei, tevékenységük mindjobban alkalmazkodott az igényekhez. Erre mutat, hogy egyre inkább előtérbe került a választékbővítő cikkek kis- és középsorozatú előállítása, az új termékek kifejlesztése, melyek nyomán egyre több áruféleségben vált jelentőssé, nem egy esetben meghatározóvá a szövetkezetek szerepe.
— Javult a termelés minőségi színvonala.
A tervciklus során mérséklődött a minőségi kifogások aránya, számos árucikk nyert kiváló minősítést, csökkentek a vállalási idők, főleg egyes szolgáltatásokban.
Vissza