Előszó
A felszabadulás óta eltelt időszak fejlődésének egyik igen jelentős eredménye, hogy hazánkban számottevő mértékben megnőtt az átlagos életkor, s ezzel együtt nőtt az időskorúak aránya is a...
Tovább
Előszó
A felszabadulás óta eltelt időszak fejlődésének egyik igen jelentős eredménye, hogy hazánkban számottevő mértékben megnőtt az átlagos életkor, s ezzel együtt nőtt az időskorúak aránya is a népességen belül.
Az átlagos életkor növekedése nem magyar sajátosság, hanem világjelenség.
A 60 éves és annál idősebb emberek aránya hazánkban nemzetközi összehasonlításban is a magasabbak közé tartozik. Arányaiban megfelel az iparilag fejlett országokban tapasztaltaknak.
Az átlagos életkor növekedését az elmúlt évtizedekben sok tényező befolyásolta. Jelentősen javultak az életkörülmények. Az egészségügyi ellátás mind korszerűbbé válása, a betegségek megelőzése, magas színvonalú gyógyítása, az idősebb korosztályok munkaalkalmasságának javulása mind hozzájárulnak az átlagos életkor folyamatos növekedéséhez.
A felszabadulás előtti helyzethez képest sok kedvező változás következett be. Csak néhány példát említünk. Az erőteljesen és gyors tempóban megjavult lakásviszonyok jelentősen befolyásolták az egészségesebb életkörülmények kialakulását. A munkakörülmények javulásával csökkentek a munkából adódó káros tényezők (mint pl. az egészségre ártalmas, nehéz, megerőltető fizikai munka), s ez is hozzájárult az átlagos életkor növekedéséhez.
A felszabadulás előtti időszakra jellemző és nagy tömegeket érintő különböző fertőző és súlyos betegségek vagy már teljesen megszűntek, vagy már csak elenyésző mértékben vannak jelen életünkben.
Nem utolsósorban arról is szót kell ejtenünk - ami egyáltalán nem lényegtelen mai életünk során - , hogy szocialista államunk törvényekben biztosítja mindazokat a jogokat és állami kötelezettségeket, amelyek az emberi élet, a testi épség és az egészség védelmét szolgálják.
Vissza