Előszó
Az idő jogi tény: számos kapcsolatban van magával a joggal. Egyes területeken nagy jelentősége van az idő múlásának, azaz bizonyos időtartam elteltének, időpontok bekövetkeztének; sok esetben az idő hoz létre jogokat, jogviszonyokat, hív életre kötelezettségeket, szüntet meg kedvezményeket, igényjogosultságokat. Az idő mint jogi tény számos esetben irányítója a jogalanyok kapcsolatrendszerének, és így annak megismerése, illetve a konkrét időtartamok, időpontok ismerete a gyakorlati szakemberek számára elengedhetetlen.
A hagyományosnak nevezhető jogi kapcsolatokon kívül újabban különös jelentősége van az időnek az ún. szociális piacgazdasággal rendelkező rendszerekben. Közismert, hogy a szociális háló kiépítése egyre több pénzt igényel különösen amiatt, hogy az állam csaknem kizárólagosságot vállal a szociális intézmények fenntartásában, illetve központi támogatásában. Ezért nem mindegy, hogy ki, mikor, milyen összegben kap meg valamilyen ellátást, van-e az igényléseknek visszamenőleges hatályuk, a szociális ellátást nyújtó szervezetek (főleg közigazgatási szervek) milyen időtartam alatt döntenek, milyen időre adnak kedvezményeket, juttatásokat stb. A források szűkössége megköveteli az elbírálás különleges szigorúságát, amely többek között a bejelentési kötelezettségek, igénylések határidőhöz kötésében nyilvánul meg. A legkisebb időtúllépés is szigorú szankciókat von maga után, leggyakrabban a szociális juttatás megvonását, a szociális hálóból kihullást eredményezi. Minél szélesebb körű az állami (központi és helyi önkormányzati) elosztás, annál szigorúbbak az időbeli megkötések.
Természetesen ezekben a társadalmakban megmaradtak a klasszikus piaci időtényezők is. Vagyis alapvető elv, hogy a piaci ügyletek gyorsan realizálódjanak, a tárgyalások, alkuk a lehető legkisebb időtartamot igényeljék, és minél több idő jusson a termelésre, a szolgáltatásra, azaz az érdemi munkára. A piaci szereplők ugyanakkor a hatóságoktól (bíróságoktól, közigazgatási szervektől, hivataloktól stb.) igencsak elvárják azt, hogy ügyeiket (akár jogviták, akár egyoldalú kérelmek azok) a lehető leggyorsabban intézzék el, vagyis az ezen szervektől általában megszokott késedelmeskedés a legkisebb időtartamra szoruljon.
Vissza