Előszó
Az Európai Unió szociális dimenziója című tankönyv első kiadását azzal a céllal készítettük el 2000-ben, hogy segítsük a szociális joggal és a szociálpolitikával foglalkozó szakemberek és hallgatók felkészülését az európai uniós csatlakozásra. Az azóta eltelt négy évben azonban az Unió szociális dimenziója óriási változáson ment keresztül, új szakpolitikák tűntek elő szinte a semmiből, és a régi szakpolitikák is jelentős mértékben átalakultak. Magyarország felkészülése is befejeződött az uniós tagságra, hiszen nem sokkal a kézirat lezárása előtt az EU tagjává váltunk. A tagságra való felkészüléssel töltött évek sok tapasztalattal gazdagították a kötet szerzőit, ezeket igyekeztünk hasznosítani az új kiadásban. Mindezek a változások arra késztettek bennünket, hogy szinte az utolsó sorig átírjuk tankönyvünket, többek között sokkal nagyobb hangsúlyt fektetve a magyar helyzet bemutatására. Mivel a szociális dimenziónak ezután is a folyamatos változás lesz az egyik legfőbb jellemzője, fontos hangsúlyozni, hogy könyvünk a 2004. júniusi állapotot bemutató pillanatkép.
A kötet négy részből áll. A szociális dimenzió történetéről szóló fejezetet követi az első rész, amely a személyek szabad mozgását biztosító szakpolitikákat mutatja be. A szabad mozgás jogáról és a szociális biztonsági koordinációról szóló fejezetek a legrégebben működő közösségi joganyagot ismertetik, természetesen a legújabb változásokat követve. A második rész a szociális jogharmonizációt, illetve annak három területét - az egyenlő bánásmód biztosítását, a munkavállalók jogainak védelmét és a munkahelyi egészség- és biztonságvédelmet - ismerteti. A második részt záró fejezet a munkaerő-kölcsönzésről szóló irányelvtervezet vitáján keresztül mutatja be a közösségi jogalkotási folyamatot, annak lehetőségeit és buktatóit. A harmadik részt a nyitott koordináció eszközének szenteltük, amely az első kiadáskor még csak a foglalkoztatáspolitika területén létezett. Ma már a nyitott koordinációs mechanizmus a foglalkoztatáspolitika mellett a szociális védelem egyes területeire is kiterjed. A szociális védelem alapkérdéseinek elemzése után külön fejezet foglalkozik a nyitott koordináció eszközével, valamint annak két legfontosabb területével, a nyugdíjrendszerekkel és a társadalmi kirekesztés elleni politikával. Az utolsó rész a vállalatok társadalmi felelősségét előmozdító szakpolitika leírásával kezdődik. Ez az új, de egyre fontosabbá váló közösségi politika igencsak különbözik a fenti területektől, de kiemelt szerepe miatt külön fejezetet érdemel. A negyedik rész és egyben a kötet zárófejezete arra keresi a választ, milyen összefüggések fedezhetők fel a fenti szakpolitikák, azaz a szavak mögött.
Könyvünket elsősorban tankönyvnek szánjuk, ezért nem sűríthettünk bele az egyes fejezetekbe a témával kapcsolatos minden információt, inkább a legfontosabb tudnivalók ismertetésére és az összefüggések bemutatására törekedtünk. Mivel a szociális dimenzió igencsak sokszínű szakterületek gyűjtőfogalma, ezért a könyv nagyon különböző - jogi, szociálpolitikai, európai uniós - képzéseken használható. Ezt megkönnyítendő arra törekedtünk, hogy az egyes fejezeteket, illetve részeket önállóan is meg lehessen érteni, tanulni. Ugyanakkor azt szeretnénk, hogy azok a szakemberek és hallgatók is haszonnal forgathassák, akiknek az egyes szakterületekről van több információra szükségük. Éppen ezért ugyancsak segíteni igyekeztünk a további kutatást, minél több internetcímet és szakirodalmat feltüntetve. Az Európai Unió intézményeivel, dokumentumaival kapcsolatos kifejezéseket - a magyar helyesírást ezúttal mellőzve - a visszakereshetőség érdekében az angol eredeti elnevezések alakjához hasonlóan írjuk ebben a könyvben.
Könyvünk elkészítésében nagyon sok kiváló szakember dolgozott együtt, akiknek támogatásukért és kitartó munkájukért köszönettel tartozom. Közülük mindenekelőtt a kötet szerzőinek, valamint az Országos Foglalkoztatási Közalapítvány munkatársainak, Széles Katalinnak, L'Homme Ilonának és Nemes Katalinnak. Hálás vagyok Faragó Mártának, Fenyves Katalinnak és Mandler Juditnak, hogy megosztották velem több évtizedes könyvkészítési és nyomdai tapasztalataikat, és segítettek abban, hogy könyvünk második kiadása szebb, olvashatóbb legyen és minél kevesebb hiba maradjon benne. Végül köszönöm Szentirmai Juditnak, Rézműves Juditnak és Belényi Dánielnek, hogy folyamatosan segítettek javaslataikkal.
Vissza