Előszó
Az EU csatlakozási folyamat 2003 folyamán szinte valamennyi magyar sajtótermékben igen nagy teret kapott. Az Unióra vonatkozó általános ismeretek mellett az újságok gyakran említették a Magyarország, a magyar pályázók által hozzáférhető potenciális új forráslehetőségeket. Mindemellett azonban figyelmeztető írások is megjelentek. Erre jó példa az alábbi, egy újságcikkből kiragadott mondat: „még a húsz-harmincezres városokban is alig találni olyan embert, aki meg tudna írni egy pályázatot"1. Ha nincs jó pályázat, nincs támogatás, amely pedig rendkívüli fontosságú és nagy lehetőséget kínál a forráshiányos, fejlesztéseikhez támogatást igénylő civil szervezetek, önkormányzatok, kisvállalkozások számára. A helyzeten több szervezet is próbál segíteni oktatási és tanácsadási programokkal, melyek pont azt kínálják, amiből hiány mutatkozik, azaz „megtanítják a pályázókat EU pályázati űrlapokat kitölteni".
E kötet is pályázatkészítés segítésének jegyében készült, így a fentebbi előzmények alapján szinte kötelességünk volt, hogy a kötet 6. fejezetében, ha úgy tetszik, egy „EU pályázat" példáján végigmenve bemutassuk, hogy is működik az a bizonyos „pályázatírás". Az érdeklődő olvasó akár azonnal oda is lapozhat.
A pályázó vagy tanácsadója azonban joggal kérdezheti: mi végre akkor a könyv többi fejezete? Miért ez a sok „terv", „program", „intézményrendszer", „monitoring", az egész (le)bonyolítás? Nem lehetett volna rögtön a pályázattal kezdeni?
A válasz természetesen igen, elképzelhető lett volna. Egy dolog azonban biztosan nem lett volna érthető: az, hogy miért nevezzük a 6. fejezetben példaként szereplő, magyar, az OFA által kiírt pályázatot (Új Esély) „EU-s" pályázatnak? Miért nem mondjuk meg inkább, hogy mely forrásból, milyen honlapon lehet hozzáférni az „igazi" EU-s pályázatokhoz, azokhoz, amelyek itt lesznek, talán itt is vannak, de még nem tudunk pályázni rájuk?
A szabatos magyarázat valahogy így szólna: „A csatlakozás utáni EU pályázatokat a magyar intézményrendszer, a magyar irányító hatóságok (pl. Foglalkoztatáspolitikai és Munkaügyi Minisztérium) fogják kezelni; a finanszírozást a magyar költségvetés az EU Strukturális Alapjainak társfinanszírozásával biztosítja, többek között a Nemzeti Fejlesztési Terv Humánerőforrás Operatív Programján keresztül. A program és benne a releváns prioritások és intézkedések olvashatók a www.nfh.hu oldalon. A pályázati kiírások még nincsenek meg, csak jövőre teszik közzé őket az egyes OP-k közreműködő szervezetei, esetenként a végső kedvezményezettek, de a kiírások alapjául szolgáló Program-kiegészítő Dokumentumok készítése jelenleg is folyik. Ebben szerepel számos igen releváns információ az intézkedés céljára, indikátoraira, támogatható tevékenységeire, valamint a projektszelekciós kritériumokra vonatkozóan."
Ebben a három mondatban benne van az összes fontos információ, azonban ha a kedves Olvasó nem teljesen érti a mondatokat, ne aggódjon, nem saját magában kell a hibát keresnie.
Vissza