Előszó
Az Európai Unióhoz való csatlakozás az új évezredben az ország jövendő sorsát alapvetően meghatározó történelmi jelentőségű esemény. A tagság számos kihívást jelent a politikai közélet, a gazdasági, a társadalmi, az intellektuális, valamint a szociális és infrastrukturális szférán kívül valamennyi állampolgár és intézmény számára. E kihívásoknak akkor leszünk képesek elfogadható módon megfelelni, hajói ismerjük a történelemben egyedülálló, az elmúlt ötven évben fokozatosan felépített szupranacionális szervezet történelmi lépéseit, intézményi rendszerét és annak működési mechanizmusát, amelyet az európai integráció kiteljesedési folyamatának szoktak nevezni.
Ez a könyv az európai integrációval kapcsolatos általános ismereteket tartalmazza, de kiemelten foglakozik a mezőgazdaság és a vidékfejlesztés politikájával, azok intézményi működésével valamint az ezzel kapcsolatos hazai folyamatokkal, gyakorlati tapasztalatokkal és feladatokkal. A mezőgazdaság és vidékfejlesztés fejezetei számos hazai és nemzetközi naprakész kutatási eredményt részletesen feldolgoztak, amelyek felhasználásával arra törekedtünk, hogy segítsük a vidéken élő lakosság és a vállalkozók eligazodását, alkalmazkodását a gyorsan változó körülményekhez. Az EU szabályok ismerete és a pályázati lehetőségek sikeres felhasználása jelentősen hozzájárul a versenyképes, minőségorientált és környezet barát mezőgazdaság és vidékfejlesztés megvalósításához.
A könyv fejezeteinek kiválasztásakor, az egyes témakörök kidolgozásakor a nyolc fős szerzői csapat elsődleges célnak tekintette, hogy a Szent István Egyetem alap- és kiegészítő, levelező- és távoktatási rendszerében résztvevő, a határon innen és azon túlról származó hallgatók, bármilyen szakon is folytatják tanulmányaikat, hasznosan forgassák a könyvet, hiszen az integrációs ismeretek az élet minden területét érintik. Törekedtünk arra, hogy érthetően, tömörítve és tárgyszerűen ismerkedjenek meg az Európai Unió integrációs kérdéseivel, továbbá segítse eligazodásukat ezen a fontos területen. Úgy gondoljuk, hogy ezek az aktuális ismeretek nélkülözhetetlenek mindazok számára, akik az Európai Unió iránti általános érdeklődésen túl fogékonyak az agrár- és vidékfejlesztéssel kapcsolatos témakörökre is.
Reméljük, hogy a Szent István Egyetem által támogatott kiadvány eredményesen hasznosítható lesz az oktatás, különösen a felsőfokú egyetemi-főiskolai képzés, a továbbképzés és a doktori iskolák rendszerében és ezen túlmenően a kutatás és az integrációs alkalmazkodás kommunikálása területén is. Megítélésünk szerint, a gyakorlati agrár- és vidékfejlesztési ismeretek és tapasztalatok jelentős segítséget nyújtanak a vidéki vállalkozásoknak, önkormányzatoknak pályázati tevékenységük során. A könyv kidolgozását megelőzően, több mint négyezer példányban egyetemi tananyagként tesztelésre került az „Európai Uniós ismertek" című könyv, amelynek kiadását a Gödöllői Európa Tanulmányok Központja kezdeményezte. Tapasztalataink azt mutatják, hogy a tananyag és a kapcsolódó előadások, a konkrét ismeretek közvetítésén túl, kétségkívül hozzájárulást jelentenek az európai uniós szemlélet- és gondolkodásmód kifejlesztéséhez, valamint az európai értékorientáltság inspirálásához és elmélyítéséhez.
Annak érdekében, hogy az olvas egyéni érdeklődése szerint tovább bővíthesse és mélyíthesse ismereteit, a könyv elkészítése során törekedtünk a témakörökben eddig megjelent magyar és idegen nyelvű irodalmi forrásmunkák és elektronikus hozzáférési lehetőségek jegyzékének összeállítására, amely a könyv zárófejezetében található.
Ajánljuk a könyvet minden olyan olvasónak, aki érdeklődéssel fordul az Európai Unió múltjának, immár Magyarországgal együtt alakuló jelnének és jövőjének kérdései iránt.
Vissza