Előszó
Jelen kiadványunk abból a célból készült, hogy egy konkrét pályázat keretében megvalósuló képzéshez segédeszközként szolgáljon. Az Expanding Horizons' projekt célja, hogy a közoktatásban résztvevők...
Tovább
Előszó
Jelen kiadványunk abból a célból készült, hogy egy konkrét pályázat keretében megvalósuló képzéshez segédeszközként szolgáljon. Az Expanding Horizons' projekt célja, hogy a közoktatásban résztvevők számára friss ismereteket adjon az Európai Unióról, ugyanakkor az infokommunikációs technológiák alkalmazásával párosítva, az ismeret átadási folyamatot segítse. Miért szükséges Európai Uniós ismeretek oktatása az általános és középfokú oktatásban résztvevők számára?
2004 óta tagja Magyarország az Európai Uniónak, mégis állandóan tapasztalható, hogy a magyar állampolgárok keveset tudnak az EU kialakulásáról, működéséről, felépítéséről, fejlődéséről. A politika iránti közömbösség megmutatkozik az EU iránti közömbösségben is. A közömbösség kialakulásának talán legfontosabb oka a releváns ismeretek hiánya. Ez az ismerethiányjelen van a közoktatásban is. Amúgy is kevés idő fordítható a társadalmi ismeretek oktatására a rendkívül zsúfolt oktatási kínálatban. Ezen belül pedig még kevesebb idő és energia jut az EU-ra általánosan. Egy - egy speciális EU-ra koncentráló tanulmányi vagy műveltségi verseny megszervezése jelenthet csak üdítő kivételt ebben a helyzetben.
Az Európai Unió működésének tanulmányozása során alapvető jelentőségű az intézményrendszer felépítésének megismerése és a döntéshozatali folyamatok átlátása. Az integráció egy folyamatos fejlődésen keresztül jelenik meg a mindennapokban is és a nagypolitikai eseményekben is.
A tagországoknak és az állampolgároknak ehhez a folyamatosan változó szövetségi rendszerhez kell alkalmazkodniuk, ennek részeseként kell megtalálniuk azokat a lehetőségeket, amelyek a tanulásban, a kutatásban, a gazdaságban rendelkezésre állnak és esélyeket adnak. Számtalan alkalommal szembesülhetünk azzal a ténnyel, hogy a bonyolult döntéshozatali eljárások, az egyes intézmények működésének rendje, az uniós jog érvényesülésének mechanizmusa megemészthetetlen, követhetetlen ismeretként jelenik meg a tanulók, és a tanárok előtt. Holott ezek az ismeretek szükségesek ahhoz, hogy sikeres uniós állampolgárok legyenek a magyarok is. Szükségesek ahhoz, hogy a magyar önkormányzatok, a magyar vállalkozások megtalálják a számukra előnyös érvényesülési formákat, ne induljanak eleve hátrányos helyzetből az ismeretek hiánya miatta abban a nagyon szoros versenyben, amit az Európai Unió egységes és belső piacának színterén kell megvívni.
Vissza