Előszó
Az Európai Szén és Acélközösséget létrehozó Párizsi Szerződés (1951), az Európai Gazdasági Közösséget létrehozó Római Szerződés (1957), majd az Egységes Európai Okmány (1986), az Európai Unióról szóló Maastrichti Szerződés (1992), az Amszterdami Szerződés (1997) és a nizzai EU csúcson aláírt megállapodás (2000) fémjelezte az Európai Unió útját az eddigi legnagyobb bővítés előtti pillanatig, a történelmi jelentőségű koppenhágai értekezletig.
Az elmúlt év december 12-13-i koppenhágai EU csúcson a tíz tagjelölt ország, köztük Magyarország lezárta a csatlakozási tárgyalásokat. A tagországok és a tagjelöltek, ha nehezen is, de megállapodtak a bővítés pénzügyi feltételeiről és ezzel megnyílt az út a bővítés vagyis az európai egyesítés felé.
Kétségtelen, hogy nem volt könnyű idáig eljutni, mivel a bővítés pénzügyi feltételeiről hosszú és küzdelmes vitákat folytattak. A koppenhágai csúcson a dán elnökség új, a korábbinál valamivel kedvezőbb ajánlatot terjesztett elő, melyet végül a tagállamok és a tagjelöltek is elfogadtak.
Ezután következnek a tagjelölt országokban a népszavazások, majd a ratifikálási folyamat lebonyolítása után 2004. május 1-jén az Európai Unió huszonöt tagúra bővülhet. A felkészülés tehát az utolsó gyorsított szakaszába érkezett, amelyre vonatkozó teendőket a politika felső szintjén, de az egyes ágazatok területén is gyorsütemben kidolgozzák. Mindezt azért, hogy valamennyi érintett megfelelő tájékoztatást kapjon a lehetőségekről, a kötelezettségekről, egyszóval az EU tagság által bekövetkező változásokról és a csatlakozás érdekében teendő intézkedésekről.
Számunkra mindenek előtt az EK közlekedéspolitikája, illetve a vasutakra vonatkozó elképzelései hozhatnak új körülményeket, amelyekhez időben kell felkészülni és alkalmazkodni.
Jelen összeállítás az általános uniós ismeretek mellett rendszerezi az EK közlekedés- és vasútpolitikáját. Összefoglalja az Európai Bizottság, a Tanács és az Európai Parlament által kiadott irányelveket a vasúttársaságok fejlesztésére, az egységes európai vasút létrehozása érdekében. Ismerteti azokat a törekvéseket, valamint a már megtett, illetve folyamatban levő intézkedéseket, amelyek az Európai Unióhoz való csatlakozás érdekében szükségesek.
Vissza