Előszó
Az Európai Szociális Alapról szóló kiadványunk az első abban a sorozatban, amely terveink szerint a közösségi szociális jog különböző területeit ismerteti meg a szélesebb szakmai közvéleménnyel. Ezen sorozat keretében kívánjuk közreadni a jogharmonizáció során a 13. sz. „Szociális ügyek és foglalkoztatás" szakértői munkacsoportjánál felhalmozott ismeretanyagot, valamint a vonatkozó közösségi joganyagot, és a témát elemző tanulmányokat.
Az a kötet, amelyet a tisztelt olvasó a kezében tart, az Európai Szociális Alapról szól. Az Európai Szociális Alap a foglalkoztatáspolitika megvalósításának legfontosabb pénzügyi eszköze, s a Strukturális Alapok részeként a másik három alappal együtt olyan célokat szolgál, mint a regionális fejlesztés, az elmaradott térségek felzárkóztatása, szociális integráció. Magyarország számára az Európai Szociális Alap különös jelentőséggel bír, hiszen jelentős mértékben hozzájárulhat többek között a munkaerőpiaci egyenlőtlenségek enyhítéséhez, a tartós munkanélküliség leküzdéséhez, a humán erőforrás fejlesztéséhez.
A kötet két részre tagolódik. Az első, „Történeti áttekintés" című részben szereplő tanulmány foglalkozik a Strukturális Alapok, különös tekintettel az Európai Szociális Alap fejlődésének történetével, s az elmúlt évtizedek napjainkig tartó reformjaival, és azok gyakorlati hatásával.
A második, „Az Európai Szociális Alap működése" című rész négy, az Európai Bizottság által készített kiadvány szerkesztett fordítását adja közre. Ezek sorában az első tanulmány összegzi, hogy az 1994-1999 közötti időszakban az egyes tagállamok milyen mértékű támogatást kaptak az Európai Szociális Alapból, és azt milyen területeken használták fel. Az ezt követő két tanulmány az Európai Szociális Alap két olyan felhasználási területére koncentrál, amelyek Magyarország esetében is különös fontossággal bírnak: a munka világából való kirekesztés, illetve a tartós munkanélküliség elleni küzdelem. A tanulmányok konkrét projekteket ismertetnek azzal a céllal, hogy ötleteket, ösztönzést adjanak a hazai szakembereket. A második rész záró tanulmánya technikai jellegű, hiszen azokat a szabályokat tekinti át, amelyek a „költségelszámolás világába" vezetik be az érdeklődőket.
A függelék a Strukturális Alapok új szabályozásának témánk szempontjából legfontosabb két rendeletét tartalmazza: a Tanács 1260/1999/EK rendelete a Strukturális Alapokra vonatkozó általános rendelkezésekről, valamint a Tanács 1262/1999/EK rendelete az Európai Szociális Alapról.
Vissza