Előszó
Hazánk Európai Uniós tagságának alapvető feltétele a "közösségi vívmányok" (acquis communautaire) - azaz az EU jogrendszer - teljes mértékű elfogadása, bevezetése és alkalmazása. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy valamennyi tagállamban hatályos jogszabálynak, minősülnek, az EU különböző intézményei - a Bizottság és a Tanács - által kiadott jogszabályok az EU által kötött nemzetközi szerződések.
Az EU-jogrendszer hazai alkalmazása előkészítésének keretében szükséges a magyar jogszabályok harmonizációja már a csatlakozás előtti időszakban. Az Unió által megállapított menetrend is indokolja a gazdaság szereplőinek, pontos tájékoztatását annak, érdekében, hogy idejében felkészülhessenek, a tagsággal járó feladatokra és kötelezettségekre pl. minőségi kritériumoké teljesítésére, adatszolgáltatási igények, kielégítésére. Csak így lesznek képesek a csatlakozást követően azonnal kihasználni a tagságból fakadó előnyöket. E célt szolgálja ez a tájékoztatófüzet is.
Az állatoki különösen a gazdasági haszonállatok, védelmére vonatkozó szabályok meghatározása az egész világon nagyon érzékeny politikai kérdés, mert figyelembe kell venni az állatok, és a termelők, érdekein kívül a fogyasztói és társadalmi, valamint esetenként vallási és filozófiai nézeteket is.
A fejlett országokban ma már a magyarra leginkább "állatjóllét"-nek, fordítható szakkifejezéseket használják, (animal welfare, Wolhbefinden, bien-etre) az általunk, még mindig állatvédelemnek, nevezett fogalomkörre.
Az Európai Unió az állatvédelem témakörében számos jogszabályt alkotott (1. melléklet), amelyeket a hazai jogrendben meg kell jeleníteni. Az Európai 'Közösségnek, Unióvá alakulását kimondó 1992-es Maastrichti Egyezmény záródokumentuma 24. függelékében a következő szerepel: "A konferencia felkéri az Európa (Parlamentet, a Tanácsot és a Bizottságot, valamint a tagországokat, hogy az egységes agrárpolitika, a közlekedés, a belkereskedelem és a kutatás területén dolgozzanak,ki és vezessenek be közös jogi szabályozást az állatok jólléte követelményeiről és ezek, költségeit teljes egészében fedezzék."
Több alapító vagy később csatlakozott országnak, az EGK-hoz (később EK-hoz, ma az EU-hoz) való tartozása előtt volt már az állatvédelem terén saját nemzeti szabályozása, amely a gazdasági haszonállattartás területét is érintette.
Vissza