Előszó
I. rész:
Az a nagymérvű érdeklődés, amely az első kiadás rövid négy hónap alatti szétkapkodásában adta gyümölcsét, második kiadás eszközlését parancsolta.
Igen nagy gondot fordítottam a szövegben fellépő sajtóhibák tüzetes kikallózására és e helyen kérem fel a szótár tulajdonosát a 164-166. oldalakon található sajtóhibák jegyzékének figyelembevételére. Nagyon praktikus megoldása a hibák adta tévedések elkerülésének az, ha a sajtóhibajegyzék alapján minden hibát tintával a szövegbe javítunk.
Végül a további kiadások miatt kérem a hozzáértők szíves kritikáját akár levél, akár szóbelileg címemre juttatni. Ha valahol, akkor egy szótár összeállításánál érvényesül igazán a "több szem többet meglát" elve.
Ugyancsak a Schenk-kollekcióban jelent meg: "Eszperantó nyelvtan kezdők részére" és "Teljes Magyar-Eszperantó szótár."
Budapest, 1924. junius.
II. rész:
Ámbár művem úttörő munkálkodás eredménye, minden tárgyilagos bírálóm megállapíthatja, hogy a körülményekhez képest alapos munkát végeztem.
Azzal, hogy az egyes szavak idiómikus árnyalatait szótárakban még eddig nem létezett részletességgel soroltam fel, nem az Eszperantó egyszerűsége ellen vétettem. Nem vétettem elsősorban azért, mert a kifejezésbeli gazdagság és hajlékonyság életföltétele egy nyelvnek és a nyelv ebbeli készségét kimutatni, plaszticitását csillogtatni eminens kötelessége a szótárírónak. Másodsorban messzemenő gyakorlati célja ezirányú munkálkodásomnak az volt, hogy azoknak a legszélesebb társadalmi rétegeknek tagjai, kik - nyelvkészségükről nem is szólva - nyelvi és grammatikai képzettséggel úgyszólván alig rendelkeznek, nyelvtanulásuknak s nyelvhasználatuknak éppen oly termékenyítő kútforrását lássák szótáramban, mint azok, kiknek e bő részletesség nem föltétlen kivánalma.
Köszönettel emlékezem meg Baghy Gyula eszmetársról, aki a szótár szellemi és összeállítási munkálataiban volt sokban segítségemre, továbbá mindazokról, akik a technikai munkálatok terén voltak készséges segítőim.
Végül nyomatékosan felhívom a szótár tulajdonosának figyelmét a 363- oldalon található »Hibák jegyzéké«-re, amelynek alapján kívánatos, hogy a szükséges javításokat tintával a szövegben önmaga végezze el és így esetleges hibás szóhasználattól már eleve megóvja magát.
A szótárra vonatkozó minden kritikát kérem lehetőleg címemre irányítani.
Budapest, 1917. május hó.
A szerző.
Vissza